روش نگهداری پیاز سنبل برای سال بعد و شرایط نگهداری در آپارتمان

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، به منظور نگهداری پیاز سنبل برای سال بعد، پس از خشک شدن گل سنبل داخل گلدان، پیاز را از گلدان خارج کنید و در روزنامه یا گونی بپیچید و در محل خنک مانند انباری یا یخچال نگهداری کنید. دمای نگهداری پیاز سنبل 5 تا 10 درجه سانتیگراد است.

روش نگهداری پیاز سنبل برای سال بعد و شرایط نگهداری در آپارتمان

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - سنبل یکی از گلهای زیبای بهاری است و طرفداران زیادی در نوروز دارد. پس از آنکه گلدهی سنبل شما به خاتمه رسید، برای دور انداختن آن عجله نکنید. اگر کمی اطلاعات درباره نگهداری گل سنبل داشته باشید می توانید به وسیله این اطلاعات و کمی مراقبت کاری انجام دهید که در سال بعد چندین سنبل زیبا از سنبلی که امسال داشته اید، به دست بیاورید. این کار کاملا آسان است. در این بخش از خبرنگاران به شما طریقه نگهداری پیاز سنبل برای سال بعد را آموزش می دهیم.

در این مطلب می خوانید:
 • روش نگهداری پیاز گل سنبل برای سال بعد
 • شرایط محیطی نگهداری گل سنبل در آپارتمان
 • کاشت گل سنبل در گلدان

روش نگهداری پیاز گل سنبل برای سال بعد

برای نگهداری پیاز سنبل برای سال بعد روش ساده ای وجود دارد، البته لازم است بدانید گل سنبل برای گلدهی مجدد، احتیاج به یک دوره گرمایی سالانه و یک دوره سرمایی دارد. یعنی لازم است پس از گذراندن گرمای تابستانی، سرمای زمستانی را نیز تجربه کند تا سال بعد گل بدهد.

مراحل نگهداری پیاز سنبل در یخچال به شرح زیر است:

 • در این روش بعد از خشک شدن گل سنبل داخل گلدان، گلدان را در محلی خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید و تا زمانی که برگهای سنبل شما سبز است به آبیاری ادامه دهید تا پیاز در خاک کاملا سفت و سخت گردد. (توجه داشته باشید میزان آبیاری را به تدریج کمتر کنید چرا که آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیده شدن پیاز در گلدان می گردد.)
 • بعد از ریختن و خشک شدن برگ سنبل که تقریبا اواسط بهار و با گرم شدن هوا همراه است، باقیمانده برگها و ساقه سنبل را با قیچی از انتها ببرید.
 • گلدان را به محلی تاریک و خنک انتقال دهید. به این منظور می توانید گلدان را داخل روزنامه یا گونی بپیچید و آن را در یخچال و یا محل سرد دیگری مانند انباری یا زیر پله ها بگذارید. (درون فریزر نگهداری نکنید.)
 • البته می توانید پیاز سنبل را نیز به آرامی از گلدان خارج کرده و خود پیاز را داخل روزنامه بپیچید، ولی توصیه می کنیم اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید، نگهداری پیاز سنبل خود را درون همان گلدان ادامه دهید
 • اگر پیازها را از گلدان خارج کردید، بعد از در آوردن پیازها باید خاک اطراف آنها را تمیز کنید و نباید آن را با آب بشویید؛ چون می تواند باعث پوسیدگی پیاز گیاه در طی مدت انبارداری گردد.
 • دمای یخچال برای نگهداری پیاز سنبل (ترجیحا با گلدان) باید بین 5 تا 10 درجه سانتی گراد باشد. همچنین بهتر است قبل از انتقال پیاز سنبل به داخل یخچال، آن را با محلول قارچ کش، ضد عفونی نمایید تا احتمال آلودگی به قارچ کاهش یابد.
 • به پیاز سنبل خود تا نزدیکی های زمستان دست نزنید.
 • پیاز را در اواخر بهمن بکارید و یا گلدان را به مکان مناسب انتقال دهید.

شرایط محیطی نگهداری گل سنبل در آپارتمان

شرایط محیطی مورد احتیاج برای نگهداری سنبل در منزل عبارت است از:

 • خاک: خاک مناسب برای گل سنبل کوکوپیت و پیت ماس یا مخلوطی از کود، خاکبرگ، ماسه و خاک باغچه است.
 • نور: گل سنبل در زمان گلدهی به نور زیادی احتیاج دارد، پس اگر درون منزل نگهداری می کنید، پرنورترین مکان خانه را برای این گل زیبا انتخاب کنید. بالکن یا پنجره های جنوبی آپارتمان بهترین مکان نگهداری سنبل در آپارتمان هستند. دقت کنید که نور مستقیم گل را پژمرده می کند. بنابراین گلدان را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.
 • آبیاری گل سنبل: احتیاج آبی سنبل کم است. گل سنبل به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و بهترین زمان آبیاری هنگامی است که سطح خاک خشک می گردد.
 • کود دهی: بهتر است مقداری (10 درصد) کود دامی یا ورمی کمپوست را به خاک در زمان کاشت گل سنبل اضافه گردد.

کاشت گل سنبل در گلدان

برای کاشت پیاز سنبل لازم است گل را وارد مرحله گلدهی کنید.

پیاز سنبل خود را اواخر دی تا اوایل بهمن از یخچال خارج کنید و آن را داخل گلدان حاوی ماسه و ورمی کپوست بکارید و شروع به آبیاری نمایید.

اگر نگهداری پیاز سنبل را با گلدان انجام داده اید، توصیه می کنیم مقداری کود ورمی کپوست از گلفروشی ها تهیه و در آب حل کنید و پای گلدان خود بدهید و گیاه را هر سه چهار روز یکبار آبیاری کنید.

در کاشت پیازها باید دقت کنید که نوک پیازها چند سانتیمتر بالاتر از سطح خاک قرار گیرند. بعد از کاشت پیازها باید آنها را آبیاری کرده و گلدان ها را به محلی سرد انتقال دهید تا ریشه ها تکامل یابند. بعد به تدریج آنها را به محل گرمتری منتقل کنید تا برگ ها ظاهر شوند.

توجه داشته باشید: فاصله بین دو آبیاری زمانی است که خاک پای گلدان خشک شده باشد که این به شرایط محیطی محل زندگی شما بر می گردد. رعایت این نکته، باعث می گردد بتوانید گلدهی سنبل خود را مدیریت کنید تا برای نوروز و هفت سین مجددا سنبلی شاداب و زیبا داشته باشید.

درصورتی که در مورد نحوه نگهداری و کاشت گل سنبل سؤالی دارید، می توانید با ما در میان بگذارید و پاسخ آن را از کارشناسان ما دریافت کنید. اگر منزل شما آپارتمانی باشد، می توانید پیاز گل سنبل را در لیوان آب بکارید و یا گل سنبل را در گلدان پرورش دهید و از دیدن این گل زیبا در منزل لذت ببرید.

منابع: کتاب گل کاری، پرورش گل در خانه و آپارتمان

منبع: setare.com
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 604

به "روش نگهداری پیاز سنبل برای سال بعد و شرایط نگهداری در آپارتمان" امتیاز دهید

3 کاربر به "روش نگهداری پیاز سنبل برای سال بعد و شرایط نگهداری در آپارتمان" امتیاز داده اند | 4.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش نگهداری پیاز سنبل برای سال بعد و شرایط نگهداری در آپارتمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید