محمدحسین فرح بخش: با اکران دینامیت تهیه کنندگان متقاعد به نمایش فیلم های خود شدند

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، مهر/ محمدحسین فرح بخش تهیه کننده و کارگردان سینما در گفتگویی با اشاره به اینکه فیلم سینمایی تک خال را به صورت آنلاین اکران دارد، گفت: خوشبختانه این فیلم توانسته است، فروش خوبی داشته باشد. به هر حال در شرایط خاص کرونایی به سر می بریم و چه در حوزه فراوری و چه در حوزه اکران باید برنامه ریزی شده عمل کرد.

محمدحسین فرح بخش: با اکران دینامیت تهیه کنندگان متقاعد به نمایش فیلم های خود شدند

وی با اشاره به شرایط فعلی کرونا، اعلام کرد: فیلم سینمایی زن ها فرشته اند 2 را پیش از شیوع ویروس کرونا ساخته و بعد از شیوع، آن را اکران کردم، تک خال هم در طول کرونا فراوری و اکران شد، هرچند این 2 تجربه را در این دوره پشت سر گذاشتم، اما همچنان معتقدم که اکران فیلم های سینمایی برای تهیه نمایندگان در حال حاضر یک ریسک بسیار عظیمی است، چرا که در حال حاضر بخش خصوصی در سینما وجود ندارد.

کارگردان فیلم سینمایی عطش شرح داد: مساله این است که بیشتر فیلم هایی که در حال حاضر در سینما اکران می شوند قبل از شیوع ویروس کرونا فراوری شده است و در حال حاضر بیش از 100 فیلم سینمایی در نوبت اکران هستند. با توجه به شرایط موجود بسیاری از تهیه نمایندگان حرفه ای سینما کمتر در زمینه فراوری فعالیت می نمایند و بیشتر کسانی هم که فیلم آماده اکران دارند، ترجیح می دهند اثر خود را نگه داشته تا شرایط بهتری را برای فراوری فراهم نمایند.

با اکران دینامیت تهیه نمایندگان متقاعد به نمایش فیلم های خود شدند

وی تاکید نمود: تنها فیلمی که طی این مدت فروش خوبی داشت، فیلم سینمایی دینامیت است که نزدیک به 3 سال پیش فراوری شده است و خوشحالم که تهیه نماینده این فیلم، متقاعد به نمایش این اثر سینمایی در سینماها شد.

این تهیه نماینده سینما در پاسخ به این پرسش که با اکران نشدن فیلم ها، تا چه مقدار ممکن است به اقتصاد سینما صدمه وارد گردد، اعلام کرد: نباید این را فراموش کرد که تهیه نمایندگان سینمایی حق دارند که در شرایط فعلی فیلم های خود را اکران ننمایند، چرا که پیش از هر چیز نگران از دست رفتن سرمایه های خود هستند، به اصطلاح تهیه نمایندگان معتقدند یک قلک (فیلم سینمایی) دارند که آن را کنار گذاشته اند تا در زمان مناسب از آن استفاده نمایند.

معتقدم تلویزیون هم باید دشمنی خود با سینما را تمام کند و از اکران با تبلیغات مناسب حمایت کند. تلویزیون باید به مردم یادآور گردد که سینما جای خطرناکی نیست و با توجه به فضا، تهویه مناسب و پروتکل های بهداشتی که در آن رعایت می گردد، می توان از این مکان ها به درستی استفاده کرد وی شرح داد: البته من معتقدم که سینما طی یک ماه گذشته جانی تازه گرفته است و فکر می کنم از شهریورماه سینما روی راستا اصلی خود قرار گیرد، با اکران دینامیت، بسیاری از کسانی که حاضر اکران فیلم های خود نبودند، درحال متقاعد شدن هستند تا آثار خود را نمایش دهند.

فرح بخش گفت: مساله دیگری که می توانست باز هم سینما را به خطر بیندازد، تعطیلی دوباره شهرهای قرمز بود، که این مساله هم با تغییر گروه شغلی سینما رفع شد، تاکید می کنم که کشور دیگر کشش و تحمل تعطیلی دوباره را در هیچ بخشی ندارد.

وی با اشاره به اهمیت احیای اقتصاد سینمای ایران شرح داد: معتقدم در این زمینه دولت باید از سینمای ایران حمایت کند، در واقع دولت باید با پرداخت حمایت های اقتصادی صاحبان آثار را ترغیب به اکران فیلم ها کند. چرا که فیلم ها در حال حاضر احتیاج به یک حداقلی گارانتی برای اکران دارند، البته این را باید بگویم که این حمایت ها باید برای فیلم هایی باشد که قابلیت فروش داشته باشند. شورای صنفی نمایش در زمینه تشخیص این مساله می تواند بسیار پیروز باشد، به اسم مثال این شورا با آنالیز دینامیت به این نتیجه رسید که این فیلم می تواند در گیشه فروش خوبی داشته باشد که البته در این زمینه هم بسیار پیروز بود.

کارگردان فیلم سینمایی مستانه اعلام کرد: این طور که معین است فیلم سینمایی قهرمان هم طی ماه های آینده در سینما اکران می گردد، که البته نمایش این فیلم خود می تواند سکوی پرشی برای فروش خوب و بازگشت مردم به سینما باشد. در کنار آن معتقدم تلویزیون هم باید دشمنی خود با سینما را تمام کند و از اکران با تبلیغات مناسب حمایت کند. تلویزیون باید به مردم یادآور گردد که سینما جای خطرناکی نیست و با توجه به فضا، تهویه مناسب و پروتکل های بهداشتی که در آن رعایت می گردد، می گردد از این مکان ها به درستی استفاده کرد.

دولت از حمایت فراوری در سینما دست بکشد

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به حمایت های دولتی شرح داد: بهتر است که دولت تنها تمرکز خود را روی حمایت از اکران داشته باشد و در زمینه فراوری ورود پیدا نکند، چرا که بخش خصوصی در صورتی که اکران مناسبی وجود داشته باشد، می تواند از پس فراوری برآید. البته این را هم باید بگویم که سینمای ایران با توجه به تعداد بالای فیلم های در نوبت اکران، تا اطلاع ثانوی احتیاجی به فراوری ندارد.

تهیه نماینده فیلم سینمایی ریشه در خون تاکید نمود: یادآور می شوم که یکی از قاتلان عظیم فراوری در سینما، حمایت های رانتی دولتی در فراوری است، دولت باید از حمایت در فراوری دست بردارد، متاسفانه دولت به فراوریاتی یاری می نماید که قابلیت دیده شدن ندارند، معتقدم بنیاد سینمایی فارابی مرکز رانت خواری در سینما است و باید این نوع از حمایت را قطع کند.

فرح بخش گفت: به نظر من، دولت نو باید در این زمینه سیاست نوی را پیش بگیرد و یاری به فراوری فیلم را حذف نموده و تنها در طول سال از 2 یا 3 فیلم خاص حمایت کند. بنیاد سینمایی فارابی می تواند این بودجه را صرف حمایت از اکران و یا ساخت سالن در کشور کند، حتی می تواند بلیت فیلم ها را خریده و به صورت رایگان در اختیار نهادهای دولتی قرار دهد تا نه تنها مردم تشویق به سینما رفتن شوند بلکه به اکران فیلم ها هم یاری گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 957

به "محمدحسین فرح بخش: با اکران دینامیت تهیه کنندگان متقاعد به نمایش فیلم های خود شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدحسین فرح بخش: با اکران دینامیت تهیه کنندگان متقاعد به نمایش فیلم های خود شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید