بازسازی خانه تاریخی آقاجواد یزدی در خراسان جنوبی

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی، علی شریعتی منش روز چهارشنبه 5 آذرماه، گفت: این خانه تاریخی در محله میانده و بافت تاریخی بشرویه قراردارد. آقاجواد یزدی از معماران به نام دوره قاجاری است که برای ساخت خانه مستوفی به بشرویه وارد می گردد.

بازسازی خانه تاریخی آقاجواد یزدی در خراسان جنوبی

جهت دریافت خدمات بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

او ادامه داد: براساس نشانه های شاخص در کالبد بنا و قیاس آن با سبک های معماری شرق کشور و همچنین مقایسه آن با سایر بناهای تاریخی شهر بشرویه می توان تاریخ ساخت بنا را به دوره قاجاریه نسبت داد، هرچند شواهد کالبدی در قسمت هایی از بنا نشان می دهد که در دوره قاجاریه با تخریب بخش هایی از بنا که مربوط به دوره صفوی است، اقدام به ساخت آن نموده اند که بخش موسوم به مطبخ و سرایچه شرقی این خانه تاریخی به دوره قبل از قاجار مربوط می گردد.آخرین دخل و تصرفات مشهود در بنا تخریب جبهه شرقی در دهه اخیر و ساخت فضاهای جدید است.

معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: با ابلاغ اعتبارات ملی، اقدامات نجات بخشی، استحکام بخشی، آواربرداری، تراش اندود فرسوده، سبک سازی بام و در نهایت بام سازی و اندود مجدد با همکاری مالک بنا در حال اجرا است که مقرر شده پس از اتمام فرآیند بازسازی در قالب خانه خراطی استان به بهره برداری برسد.

منبع: گردشبان
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 482

به "بازسازی خانه تاریخی آقاجواد یزدی در خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی خانه تاریخی آقاجواد یزدی در خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید