میزان بارش های کشور چقدر کاهش یافته است؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، تهران (پانا) - براساس اعلام مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشک سالی میزان بارش های کل کشور نسبت به دوره بلند مدت 42.9 درصد کاهش دارد.

میزان بارش های کشور چقدر کاهش یافته است؟

به گزارش وزارت نیرو، مرکزملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی، میزان بارش های کشور از ابتدای سال آبی جاری(مهرماه 1399 تا انتهای شهریور1400) تا 12 اردیبهشت به رقم 118.5 میلیمتر رسیده است و این درحالی است که در دوره بلندمدت میزان بارش ها 207.7 میلیمتر بود که تفاوت 42.9 درصدی را نشان می دهد.

پیش از این شرکت مدیریت منابع آب ایران به انتشار شرایط بارش های کشور در حوضه های مختلف آبریز اصلی اقدام می کرد که اکنون مدتی است این آمار از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران منتشر نمی گردد.

گزارش منتشره از سوی مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی بیانگر آن است که از ابتدای فصل بهار تا روز دوازده اردیبهشت 11 میلیمتر بارندگی اتفاق افتاده که در مقایسه با دوره بلندمدت که 43 میلیمتر بارش در کشور ثبت شده بوده کاهش 74.3 درصدی را نشان می دهد.

میزان بارش های از ابتدای اردیبهشت تا دوازدهمین روز آن نیز6.2 میلیمتر گزارش شده که در مقایسه با دوره بلند مدت با بارش 9.2 میلیمتری تفاوت 32.4 درصدی دارد.

طی یک هفته گذشته نیز 6 میلیمتر بارش اتفاق افتاده است.

شرایط بارشی کشور در حالی با کاهش همراه شده که کارشناس سازمان هواشناسی گفت: چهارشنبه شب سامانه بارشی جدیدی از سمت شمال غرب وارد کشور می گردد که موجب افزایش بارندگی، رعد وبرق و بادهای موقت در بیش از 10 استان کشور خواهد شد.

مرکزملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درصد تامین آب در اثر بارش ها را 50.40 درصد اعلام نموده است.

شرایط بارش های کاهشی کشور درحالی است که طبق اعلام شرکت آب و فاضلاب استان تهران، مصرف آب شرب شهروندان تهرانی در روز شنبه 11 اردیبهشت ماه سال جاری به سه میلیارد و 292 میلیون لیتر رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به یک درصد افزایش را نشان می دهد.

البته کاهش بارش ها اثر خود را بر روی موجودی آب سدها گذاشته و طبق گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا سوم اردیبهشت ماه سال جاری به رقم 29 میلیارد و 67 میلیون متر مکعب رسید.

این میزان موجودی آب سدها در حالی است که پارسال و در همین بازه زمانی 36 میلیارد و 83 میلیون متر مکعب آب در مخازن سد ها وجود داشت که کاهش 19 درصدی را نشان می دهد.

کاهش حجم آب موجود درسدهای کشور به نگرانی در باره تامین برق از سدهای برق آبی دامن زده است .

محمدحسن متولی زاده مدیرعامل شرکت فراوری، انتقال و توزیع نیروی برق ایران در این باره گفته بود: کاهش 40 درصدی حجم آب درمخازن سدهایی برق آبی تابستان خیلی حساسی را برای صنعت برق رقم زده است که شرایط تامین برق را با مشکل همراه خواهد نمود.

شرایط بارشی کشور سبب شده بود چندی پیش حسن روحانی رییس جمهوری مردم را به رعایت صرفه جویی در مصرف دعوت کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 830

به "میزان بارش های کشور چقدر کاهش یافته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان بارش های کشور چقدر کاهش یافته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید