هرگز این موقع شام نخورید ، این کار گرسنگی را افزایش می دهد

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، اگر با مشکل چاقی یا اضافه وزن روبرو هستید، زمان آن رسیده که شام دیرهنگام یا میان وعده نیمه شب را فراموش کنید. تحقیقات نو نشان می دهد که مصرف غذا در ساعات دیرهنگام شب باعث چاقی و اضافه وزن می گردد.

هرگز این موقع شام نخورید ، این کار گرسنگی را افزایش می دهد

به گزارش خبرنگاران، مطالعات تازه پژوهشگران نشان می دهد خوردن دیروقت مواد غذایی ممکن است گرسنگی را افزایش داده، کالری سوزانده شده را کاهش و باعث تغییرات مولکولی در بافت چربی گردد که در مجموع خطر چاقی را بیشتر می نماید.

طی این مطالعات، محققان بیمارستان زنان بریگهام در بوستون، دریافتند که مصرف مواد مغذی، فعالیت بدنی، خواب و قرار گرفتن در معرض نور را در میان شرکت کنندگان در مطالعه به شدت کنترل کردند.

آنها دریافتند: تغییر در ساعات غذا خوردن تفاوت قابل توجهی در سطح گرسنگی، نحوه کالری سوزی بدن و نحوه ذخیره چربی بدن، ایجاد می نماید.

طی این مطالعه فرانک شیر (Frank A. J. L. Scheer) مدیر برنامه Chronobiology پزشکی در بخش خواب و اختلالات شبانه روزی بیمارستان بریگهام به آنالیز تاثیر ساعت غذاخوردن بر چاقی پرداخته و گفت: ما می خواستیم مکانیسم هایی را آزمایش کنیم که ممکن است شرح دهد چرا دیر غذا خوردن خطر چاقی را افزایش می دهد.

این مطالعات نشان داده است که دیر غذا خوردن با افزایش خطر چاقی، افزایش چربی بدن و کاهش موفقیت در کاهش وزن مرتبط است. ما می خواستیم علت آن را بفهمیم.

باید توجه داشت در بعضی کشورها از جمله ایالات متحده، تقریباً 42 درصد از جمعیت بزرگسال چاق هستند، وضعیتی که ممکن است در آغاز بیماری های مزمن از جمله دیابت و سرطان نقش داشته باشد. چاقی در سطح جهانی یک بیماری همه گیر است که بر اساس برآوردها 650 میلیون بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد.

این تیم تحقیقاتی 16 بیمار با شاخص توده بدنی در محدوده اضافه وزن یا چاق را مورد مطالعه قرار دادند. هر شرکت کننده دو پروتکل آزمایشگاهی را تکمیل کرد: یکی با برنامه ریزی دقیق وعده های غذایی اولیه و دیگری با آخرین وعده غذایی که حدوداً چهار ساعت بعد در روز برنامه ریزی شده بود.

بر اساس طرح آزمایشی، از روز سوم در پروتکل دیر خوری، شرکت کنندگان سه وعده غذایی خود را که در ابتدا ساعت 10 صبح، 1 ظهر و 9 و نیم شب بود به تاخیر انداخته و چهار ساعت جا به جا کردند.

این افراد طی چند هفته قبل از آغاز هر یک از پروتکل ها، برنامه های خواب و بیداری ثابتی داشتند و در سه روز پایانی قبل از ورود به آزمایشگاه، رژیم های غذایی و برنامه های غذایی یکسان را در خانه دنبال می کردند.

آنها در طول مطالعه به طور مرتب گرسنگی و اشتهای خود را ثبت نموده و نمونه های خون مکرر در طول روز از آنها گرفته شده و دمای بدن و انرژی مصرفی شان مقدار گیری شد.

برای مقدار گیری اینکه چگونه زمان غذا خوردن بر مسیرهای مولکولی مرتبط با نحوه ذخیره چربی بدن تأثیر می گذارد، محققان نمونه برداری از بافت چربی را از زیرمجموعه ای از شرکت کنندگان در طی آزمایش های فوق و با در نظر داشتن پروتکل های غذا خوردن اولیه و دیرهنگام جمع آوری کردند.

آنها دریافتند: دیر غذا خوردن به طور قابل توجهی بر گرسنگی و هورمون های تنظیم کننده اشتها یعنی لپتین و گرلین تأثیر می گذارد. در افرادی که دیر وقت غذا می خورند، سطوح لپتین که به بدن سیگنال می دهد سیر شده است، به مدت 24 ساعت کاهش یافت.

از سوی دیگر وقتی شرکت کنندگان دیرتر غذا خوردند، کالری ها را نیز با سرعت کمتری سوزاندند که این امر باعث رشد چربی می گردد.

منبع: سیناپرس

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مهر 1401 بروزرسانی: 17 مهر 1401 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1345

به "هرگز این موقع شام نخورید ، این کار گرسنگی را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرگز این موقع شام نخورید ، این کار گرسنگی را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید