وابستگی حداقلی صنعت گاز به تأمین کالا از خارج کشور

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، معاون وزیر نفت در امور گاز اعلام کرد که صنعت گاز امروزه کمترین وابستگی را در تأمین کالاهای خارجی دارد.

وابستگی حداقلی صنعت گاز به تأمین کالا از خارج کشور

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، در حاشیه آیین گشایش بیست وپنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی که امروز (جمعه، سوم بهمن ماه) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی برگزار گشت، گفت: شاید بین المللی بودن نمایشگاه در معنا از این قرار است که ان شاءالله توانمندی های ایران و شرکت های ایرانی به همه دنیا معرفی شود، از این رو که امسال، عمده تمرکز در نمایشگاه بین المللی بر روی کالاهای داخلی و تولید داخل است و شعار آن هم نفت ملی و کالای ایرانی است.

وی افزود: خوشبختانه اتفاق های خوبی در سال های گذشته در بحث تولید داخل رخ داده است؛ به ویژه در بحث صنعت گاز، ما وابستگی حداقلی را به تأمین کالا از خارج از کشور داریم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: در طول سال های گذشته، موضوع تأمین مواد شیمیایی، قطعات مکانیکی و ابزاردقیق در داخل کشور به جد، پیگیری شده و امروز خوشحالیم اعلام کنیم که در زمینه هایی مانند تولید ورق که در داخل مشکل داشتیم، تولید لوله با ورق های داخلی در شرکت های لوله سازی را در دستور کار داریم.

تربتی شرح داد: نمایشگاه محل همین تبادل افکار است که ما بتوانیم روی موضوع های اختصاصی مانند زنجیره تولید لوله، تمرکز ویژه ای داشته باشیم. درباره تولید پوشش هم با توجه به توانمندی خوبی که در بخش پتروشیمی در داخل کشور داریم، بی شک به زودی می توانیم این زنجیره را نیز کامل کنیم.

وی با بیان اینکه نمایشگاه فرصت خوبی برای نیازمندی های کالا و تجهیزات داخلی است، اظهار کرد: تامین کنندگان کالا و خریداران باید به خوبی با هم همکاری داشته باشند و بتوانند روی نیازهای آینده کشور تمرکز کنند، به ویژه در صنعت گاز کشور؛ زیرا ما یک صنعت رو به توسعه هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: من به همه دوستان اطمینان دادم که قرار است سال آینده سالی هزار کیلومتر خط لوله اجرا کنیم، پس هرچه در این زنجیره کار شود، نگرانی از بابت بازار مصرف وجود نخواهد داشت.

تربتی در بخش دیگری از سخنان خود، ایران را در زمینه صنعت گاز بازاری بسیار مطلوب توصیف کرد و گفت: این بازار در عین حال، شاخص خوبی برای تولیدکنندگان است که اگر بتوانند کارهای خود را به صنعت گاز کشور بفروشند و در این صنعت، کاربری داشته باشد، در خارج از کشور نیز می توانند با همین شاخصه ای که شرکت ملی گاز ایران، مشتری ماست، بازاریابی بسیار خوبی را انجام دهند.

وی با اشاره به سخنان امروز وزیر نفت در آیین افتتاح نمایشگاه درباره بحث بهینه سازی، شرح داد: این موضوع به عنوان یکی از محورهای اصلی آینده اقدام های صنعت گاز به ویژه از طریق استارت آپ ها و دانش بنیان ها مطرح است.

معاون وزیر نفت در امور گاز افزود: خوشبختانه امروز رویداد خوبی بنام رویداد متان، (مرکز توسعه اکوسیستم نوآوری) در صنعت گاز کشور در حال شکل گیری است و قرار است که در این نمایشگاه، تمرکز این اکوسیستم و مرکز نوآوری بر بهینه سازی باشد تا با فعالیت هایی که با عنوان متانو که نوآوری های متان در بحث بهینه سازی است، انجام می دهد، ارتباط خوبی با شرکت های دانش بنیان برقرار شود.

تربتی در پایان یادآور شد: این روزها، نیاز بهینه سازی مصرف گاز بسیار مشهود است و نشان می دهد که هرچه که ما در تولید گاز تلاش کنیم، تا نتوانیم بهینه سازی را نهادینه و مصرف را مدیریت کنیم، تولید به تنهایی جوابگوی نیاز ما نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 649

به "وابستگی حداقلی صنعت گاز به تأمین کالا از خارج کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وابستگی حداقلی صنعت گاز به تأمین کالا از خارج کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید