وقت گذرانی در طبیعت برای سلامتی مفید است

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، پژوهشی اخیراً در انگلستان انجام شده است که نشان می دهد، حضور در طبیعت به مدت دو ساعت در هفته می تواند برای سلامتی مفید باشد و حس وحال بهتری به افراد بدهد.

وقت گذرانی در طبیعت برای سلامتی مفید است

به ما گفته اند که روزی پنج وعده میوه و سبزیجات بخوریم و 150 دقیقه در هفته ورزش کنیم و اکنون به نظر می رسد، شاید در آینده بخشی از دستورالعمل های سلامتی به وقت گذرانی هفته ای یک بار در طبیعت توصیه کنند. پژوهش تازهی در انگلستان نشان می دهد که حضور در طبیعت (جنگل، پارک، ساحل و...) به مدت دو ساعت در هفته می تواند برای سلامتی روحی و فیزیکی مفید باشد و آن را بهتر کند.

این پژوهش که در ژورنال Scientific Reports منتشر شده، با 20 هزار نفر از مردم انگلیس درباره تماس شان با طبیعت در هفته ای که گذشت، مصاحبه کرده و دریافته است، افرادی که طی هفت روز گذشته برای فراغت در پارک، ساحل یا جنگل، زمان کم یا هیچ زمانی را اختصاص نداده اند و حدود نیمی از مصاحبه شوندگان را تشکیل می دهند، سطح پایین تری از رضایت از زندگی داشتند و یک نفر از هر چهار نفر می گفت که ازلحاظ سلامتی مشکل دارد. در میان افرادی که حداقل دو ساعت را در دنیای طبیعت سپری می کردند، فقط یک نفر از سه نفر احساس رضایت از زندگی نداشت و یک نفر از هفت نفر دچار بیماری بود.

متیو وایت از دانشکده پزشکی دانشگاه اکسیتر که مدیریت این پژوهش را برعهده داشته است، می گوید:

چیزی که بیشتر باعث تعجب ما شد، استمرار این رابطه بین تقریباً تمام گروه های تحت مصاحبه بود، از جوان و پیر و مرد و زن گرفته تا اهالی شهر و روستا، منطقه ها فقیر و ثروتمند و به خصوص بین کسانی که بیماری یا ناتوانی بلندمدت داشتند. پژوهش ما نشان داد نه تنها افراد سالم با وقت گذرانی در طبیعت حال بهتری پیدا می کنند، بلکه افراد مبتلا به بیماری نیز با دو ساعت حضور در طبیعت در طی هفته از حس بهتر خود می گفتند. بااین حال، برای تأیید این یافته ها باید پژوهش بیشتری انجام شود و شرکت کنندگان در بازه زمانی طولانی تری بررسی شوند.

در این پژوهش مهم نبود که افراد دوساعت حضور خود در طبیعت را در یک یا چند مرحله در هفته داشته باشند. علاوه براین، تأثیر مثبت این وقت گذرانی در طبیعت یکسان بود و مزایای مفید آن برای کسانی که زمان بیشتری را در طبیعت سپری می کردند، افزایش نمی یافت. همچنین پژوهش مذکور فقط زمان حضور در فضاهای طبیعی عمومی را مدنظر قرار داده بود و توجهی به زمانی که فرد در باغ شخصی خود می گذراند، نداشت.

مردم هنگام حضور در طبیعت، احتمالاً فعالیت فیزیکی بیشتری دارند. متیو وایت می گوید:

نتایج این پژوهش را می توان اینطور توضیح داد که حضور در طبیعت به معنای داشتن فعالیت فیزیکی است و همین عامل شاید به بهبود سلامتی و حال بهتر افراد منجر می شود و نه صرفاً تماس با طبیعت.

بااین حال، باید روش ژاپنی شینرین یوکو یا حمام جنگل نیز مورد بررسی قرار بگیرد که می گوید نشستن منفعلانه در طبیعت، مزایای مختلف روحی و فیزیکی برای انسان دارد.

مارک هولدر، استاد روانشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا است که روی علم شادی مطالعه می کند. او می گوید:

تجربیات ذهنی در طبیعت ظاهراً باعث بهبود حال انسان می شود و اندازه این تأثیر بسیار قوی است.

ازآنجاکه این پژوهش در انگلستان انجام شده است، باید مطالعه بیشتری در دستور کار قرار بگیرد تا مشخص شود که آیا حضور در طبیعت تأثیر مشابهی بر مردم سایر نقاط دنیا دارد یا خیر. انگلستان کشوری با درآمد بالا است و جامعه ای عمدتاً شهرنشین دارد و بااینکه حضور در طبیعت تأثیر مثبتی روی انگلیسی های سفیدپوست داشته است، اما مردم سایر فرهنگ ها و قومیت ها تأثیر مشابهی را گزارش نکرده اند. دلیل این موضوع شاید به اندازه ارتباطی که شرکت کنندگان با طبیعت برقرار می کنند، مربوط باشد. ارتباط با طبیعت چیزی فراتر از یک تجربه چندحسی متنوع است؛ درواقع، پیشینه و دیدگاه های شخصی، رویکردهای بلندمدت فرهنگی و حسی که از یک مکان به ما دست می دهد، نقش مهمی در مزایای حضور در طبیعت دارد، عواملی که شاید نشان دهد چرا الگوی مشابه مردم انگلیس، برای سلامتی افراد سایر نقاط دنیا مشاهده نشده است.

متیو وایت می گوید که تیم او هم اکنون برای پژوهشی مشابه، داده های 18 کشور دنیا که شامل 14 کشور اروپایی، آمریکا، کانادا، استرالیا و هنگ کنگ می شوند را جمع آوری کرده اند. او توضیح می دهد:

نتایج این پژوهش به زودی منتشر خواهد شد، اما ازآنجاکه همه این کشورها جزو کشورهای پیشرفته هستند، این سؤال مطرح می شود که آیا نتایج مذکور برای مردم کشورهای درحال توسعه نیز صدق می کند یا خیر، به خصوص که طبیعت این کشورها ممکن است خطرات بسیار زیادی برای سلامتی مردم داشته باشند. به طور خلاصه، ما برای تعمیم بین المللی یافته های به دست آمده از پژوهش در انگلیس جانب احتیاط را رعایت می کنیم.

پژوهش دانشکده پزشکی دانشگاه اکسیتر، بزرگ ترین مطالعه دنیا است که داده های مربوط به تماس هفتگی شرکت کنندگان با دنیای طبیعت را جمع آوری کرده است. به همین دلیل بیشتر از آنکه نتایج قاطع و محکمی را ارائه کند، زمینه ای تازه از پژوهش را آغاز کرده است. یافته های این پژوهش ها، نقطه آغاز بحث و بررسی برای ارائه توصیه های ساده و مبتنی بر شواهد درباره اندازه زمان مناسب حضور در طبیعت است که می تواند به بهبود شرایط سلامتی و حال خوب مردم بینجامد.

منبع: کجارو / edition.cnn.com
انتشار: 7 فروردین 1401 بروزرسانی: 7 فروردین 1401 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1198

به "وقت گذرانی در طبیعت برای سلامتی مفید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقت گذرانی در طبیعت برای سلامتی مفید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید