ژنی که می تواند بی درد بودن زایمان برخی زنان را توضیح دهد

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، یک گونه یا واریانت ژنی که به عنوان کاهش دهنده طبیعی درد عمل می کند، ممکن است علت این پدیده باشد که برخی از زنان هنگام زایمان نیازی به تسکین درد ندارند.

ژنی که می تواند بی درد بودن زایمان برخی زنان را توضیح دهد

به گزارش خبرنگاران به نقل از هلث دی نیوز میزان درد و ناراحتی که زنان هنگام زایمان حس می کنند، بسیار متفاوت است، بنابراین پژوهشگران در دانشگاه کمبریج در انگلستان تصمیم گرفتند تا علت اینکه برخی زنان درد کمتری را هنگام زایمان حس می کنند، دریابند.

دکتر مایکل لی، یکی از این پژوهشگران که متخصص پزشکی درد است، گفت: اینکه زنان به خصوص در زایمان اول تقاضای نوعی بیحسی را نکنند، غیر معمول است.

به گفته لی، هنگامی که چنین زنانی آزمایش شدند، روشن بود که آستانه درد آنها به طور کلی بسیار بالاتر از زنان دیگر است.

لی و همکارانش زنانی را که هنگامی زایمان طبیعی بدون عارضه برای تولد نخستین فرزندشان تقاضای تسکین درد نکرده بودند، بررسی کردند. پژوهشگران برای آزمایش آستانه درد آنها از کاربرد حرارت و فشار روی بازوها و فروبردن دست ّ ها در آب یخ استفاده کردند.

این زنان در مقایسه با گروه شاهدی از زنان که هنگام زایمان نیاز به تسکین درد داشتند، تحمل بالاتری در برابر درد ناشی از حرارت، سرما و فشار مکانیکی نشان دادند.

هیچ تفاوتی در میان این دو گره زنان از لحاظ توانایی های عاطفی و فکری مشاهده نشد، بنابراین تفاوتی در توانایی حس کردن درد در میان این دو وجود داشت.

آزمایش های ژنتیکی در این دو گروه زنان نشان داد که زنانی که آستانه تحمل بالای درد داشتند، میزان بروز یک گونه یا واریانت ژن KCNG4 بیش از حد انتظار است. حدود یک درصد زنان این گونه ژنی را دارند.

این پژوهشگران در مقاله ای که در ژورنال Cell Reports منتشر کردند، می گویند این گونه ژنی توانایی سلول های عصبی برای فرستادن پیام های درد به مغز را محدود می کند.

ایوان سنت جان اسمیت از بخش داروشناسی دانشگاه کمبریج و سرپرست این پژوهش می گوید: این گونه ژنی که ما در زنانی که هنگام زایمان احساس درد نمی کنند، پیدا کردیم باعث نقصانی در شکل گیری سوئیچ در در سلول های عصبی می شود. درواقع این نقصان مانند بیحسی اپیدورال (نخاعی) طبیعی می شود.

به گفته او این نقصان باعث می شود که پیام های قوی تر یا به عبارت دیگر انقباض های قوی تر هنگام زایمان لازم است تا این سوئیچ را روشن کند. در نتیجه با احتمال کمتری پیام های درد به مغز می رسد.

این پژوهشگران می گویند امیدوارند این کشف به تولید داروهای جدیدی برای مهار درد منجر شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 330

به "ژنی که می تواند بی درد بودن زایمان برخی زنان را توضیح دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژنی که می تواند بی درد بودن زایمان برخی زنان را توضیح دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید