کشت طلای سرخ در شهرستان جوانرود

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، با توجه به روی آوردن برخی کشاورزان به کشت بی رویه برنج که چندسالیست در استان رواج پیدا کرده است خطر از دست رفتن منابع زیر زمینی دشت های کرمانشاه را تهدید می کند. لذا توصیه کارشناسان و متخصصین در امر کشاورزی جایگزین کردن محصولی است که نه تنها در کشت آب زیادی لازم ندارد بلکه می تواند سود بسیار خوبی دارد برای کشاورزان داشته باشد.زعفران محصولی است که کرمانشاه را می تواند به یکی از خواستگاه های ماندگار کشت این طلای ناب در دنیا معرفی کند.

کشت طلای سرخ در شهرستان جوانرود

ساحل نادری- کرمانشاه،

زعفران به عنوان یک چاشنی اصیل ایرانی همواره برای هر ایرانی از قدیم الایام نامی آشناست.

کارشناس مسئول روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان جوانرود اظهار کرد:

در حال حاضر این محصول به عنوان یک محصول درآمدزا و دارای شرایط ایده ال از نظر تولید و کشت در استان کرمانشاه و شهرستان جوانرود بسیار مورد توجه است و متقاضیان فراوانی هم دارد.

پویا بازرگان اضافه نمود: زعفران محصولی است که کشت آن همواره در استان خراسان و چندنقطه دیگر کشور مشاهده می شود، چندسالیست با کمک و توجه محققان و همت کارشناسان جهادکشاورزی در استان کرمانشاه و شهرستان جوانرود نیز کشت می شود و از عیار بسیار بالایی برخوردار است.

کارشناس روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان جوانرود همچنین یاد آور شد:این محصول که مناسب آب و هوای استان کرمانشاه و شهرستان جوانرود است، به عملیات آماده سازی چندانی نیاز ندارد. برای کشت این محصول شخم و دیسک زمین و کود حیوانی پوسیده شده را به زمین اضافه میکنند.

وی در خصوص زمان کشت زعفران گفت شهریور ماه تا اوایل مهرماه زمانی است که پیاز زعفران کاشته می شود و نیاز به 2 بار آبکمک دارد.

مهندس پویا بازرگان گفت :بعد از کشت و آبکمک به فاصله چند روز می توان اولین برداشت محصول را انجام داد. با توجه به اینکه زعفران محصولی 7 ساله است، پس تا 7 سال میتوان برداشت انجام داد. البته پیک برداشت سالهای سوم تا پنجم است.

کارشناس روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان جوانرود گفت: در راستای ترویج و تشویق کشاورزان به کشت زعفران و افزایش اشتغالزایی در روستاها، به کشاورزان متقاضی کشت این محصول، کمک بلاعوض دولتی جهت تامین نیمی از پیاز زعفران تعلق می گیرد.

مهندس پویا بازرگان خاطر نشان کرد: کشت هر هکتار زعفران به حدود 4 تن پیاز نیاز دارد که با این اقدام 2 تن آن نصف پیاز مورد نیاز توسط دولت تامین و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

وی اضافه نمود: گفتنی است به همت مدیر، مسئولین و کارشناسان شهرستان جوانرود تا کنون 23 تن پیاز زعفران تامین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

همچنین این محصول سطحی در حدود 17 هکتار از اراضی شهرستان جوانرود جهت 40 نفر متقاضی کشت را در بر گرفته است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 721

به "کشت طلای سرخ در شهرستان جوانرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت طلای سرخ در شهرستان جوانرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید