افزایش حقوق کارمندان در سال 1400 اعلام شد

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، به گزارش خبرنگاران، هرساله درباره افزایش حقوق ها مباحث مختلفی مطرح است. اما سازوکار افزایش حقوق برای سه گروه کارمندان، بازنشستگان و کارگران متفاوت است.

افزایش حقوق کارمندان در سال 1400 اعلام شد

هرچند افزایش حقوق کارگران توسط شورای عالی کار و با توجه به ماده 41 قانون کار بر اساس تو مولفه سبد معیشتی خانوار و تورم اعلام می گردد اما برای گروه های کارمندان و بازنشستگان مجلس شورای اسلامی به همراه دولت تصمیم نهایی را می گیرند.

در سازوکار افزایش حقوق برای کارمندان و بازنشستگان ابتدا دولت در لایحه بودجه پیشنهاد خود را به مجلس تقدیم می نماید و سپس مجلس تصمیم نهایی را اتخاذ می نماید. با این حال در این تصمیم گیری نیز مولفه تورم به نظر مهم می رسد.

درحالی که آخرین نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران حاکی از رشد 32 درصدی سالانه و 46 درصدی نقطه به نقطه(مقایسه دی ماه سال جاری با دی ماه پارسال) متوسط قیمت هاست امروز صبح از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام شده که میزان حقوق کارمندان و بازنشستگان برای سال 1400 تنها 25 درصد است.

این نرخ می تواند سیگنال مهمی برای شورای عالی کار و تصمیم گیری برای افزایش حقوق کارگران نیز باشد.

امروز صبح عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از افزایش 25 درصدی حقوق کارمندان دولت و همچنین بازنشستگان لشگری و کشوری در سال 1400 خبر داده است.

حسینعلی حاجی دلیگانی در خصوص افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان به ایرنا گفته است: دیدگاه های متعددی از جانب نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده است؛ دیدگاه نخست افزودن یک عدد ثابت برای شاغلان و بازنشستگان در سال 1400 بود. براساس این دیدگاه، برای هر مستمری بگیر دولت (شاغلان و بازنشستگان) یک عدد (از یک میلیون تا یک میلیون و300 هزار تومان) درنظر گرفته شده است. دیدگاه دوم نیز به مانند سال 98 بر افزایش 400 هزار تومانی برای این جمعیت تاکید می کرد که با گذاشتن 10 درصد از منابع به تناسب و به صورت پلکانی توسط دولت به این کارمندان و بازنشستگان اضافه گردد.

عضو کمیسیون برنامه وبودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اما در نهایت دیدگاه سوم (افزایش 25 درصدی حقوق کارمندان دولت وبازنشستگان لشگری وکشوری) رای آورد و مصوب شد که برای جامعه بازنشستگان و همچنین شاغلان این اعتبار در سال 1400 اضافه گردد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 655

به "افزایش حقوق کارمندان در سال 1400 اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حقوق کارمندان در سال 1400 اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید