ایران خطاب به سازمان ملل: جلوی کشتار مردم بی دفاع یمن را بگیرید

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ارسال پیامی به نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل خواهان اقدام فوری این سازمان برای توقف کشتار مردم بی دفاع یمن شد.

ایران خطاب به سازمان ملل: جلوی کشتار مردم بی دفاع یمن را بگیرید

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، علی اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی امشب (پنجشنبه) هفتم بهمن ماه با ارسال پیغامی به هانس گروندبرگ نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن، کشتار مردم بی دفاع یمن و بمباران های گسترده شهرها، اماکن غیرنظامی و زیرساخت های این کشور به وسیله ائتلاف ضد مردم یمن را محکوم کرد.

در بخشی از این پیغام، ضمن انتظار محکوم کردن این اقدامات سبعانه (ددمنشانه) و ضد حقوق شناخته شده بین الملل، از سازمان ملل متحد و همه نهادهای بشردوستانه بین المللی خواسته شده تا اقدامات فوری را برای توقف این جنایات ضد انسانی به عمل آورند.

خاجی در این پیغام بعلاوه اعلام نموده است: قطعا همانگونه که تجربه هفت سال گذشته نشان داده تحریم ها، درگیری های نظامی و کشتار مردم یمن نمی تواند منجر به حل بحران در این کشور گردد و راه رهایی، برطرف محاصره مردم مظلوم یمن، توقف عملیات نظامی و احترام به استقلال و حاکمیت مردم یمن بوده و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همانند گذشته در این راستا همکاری و کوشش کند.

به گزارش فارس، جمهوری اسلامی ایران بارها تأکید نموده که محاصره و حملات نظامی راهکار بحران یمن نیست و اینگونه اقدامات به افزایش دامنه تنش در منطقه منجر خواهد شد.

علی اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران 26 دی ماه در گفت وگوی تلفنی با گرونبرگ با بیان این که تصمیم گیرنده نهایی در مورد سرنوشت یمن، مردم این کشور هستند، برطرف محاصره ظالمانه را مقدمه حل و فصل سیاسی بحران یمن برشمرده بود.

لازم به ذکر است حسین امیرعبداللهیان رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز که امروز (پنجشنبه) در تهران میزبان همتای قطری بود در مورد تحولات منطقه نیز تأکید کرد: در هفته های اخیر شاهد افزایش تحرکات نظامی در مورد یمن بوده ایم و این موارد به باز فراوری جنگ در یمن و منطقه انجامیده و راستا صلح را تخریب می نماید.

امیرعبداللهیان روز دوشنبه چهارم بهمن ماه در مراسم اختتامیه همایش ملی ایران و همسایگان در اظهاراتی گفت: این روزها اتفاقی بین یمن و یکی دیگر از همسایگان در حال وقوع است. آنچه بین یمن و بعضی از همسایگان و کشورهایی که در عملیات نظامی علیه یمن مشارکت دارند، می گذرد، یک موضوع یمنی است. ثانیا جمهوری اسلامی ایران در تمامی مراحل از ابتدای بحران یمن و جنگ علیه این کشور، به صراحت طرح سیاسی چهار ماده ای را ارائه و همیشه از تحقق و پیگیری آن طرح حمایت نموده است.حتما برای ما ملاحظه و مشاهده بیش از 6 سال جنگ و خونریزی در یمن قابل تحمل نیست و هیچ یک از کشورهای منطقه و وجدان های مطلع در جهان، جنگ را روشی برای راهکار در این بحران نمی دانند. ما توسعه دامنه جنگ را نگران نماینده می دانیم و از عربستان سعودی و امارات عربی متحده می خواهیم که با روش سیاسی و با رویکردی سازنده برای خاتمه دادن به محاصره انسانی در یمن و خاتمه جنگ و پذیرش آتش بس در یمن و ورود به گفت وگوهای یمنی - یمنی اقدام نمایند. (اینجا بخوانید)

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز دوم بهمن ماه حملات هوایی چند روز اخیر ائتلاف سعودی به منطقه ها مسکونی و غیرنظامی یمن را محکوم کرد و حامیان نیروهای متجاوز را شریک در این جنایات خواند و گفت: آنها باید به خاطر این حمایت ها به افکار عمومی جهان و مردم یمن جوابگو باشند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 اسفند 1400 بروزرسانی: 15 اسفند 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1175

به "ایران خطاب به سازمان ملل: جلوی کشتار مردم بی دفاع یمن را بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران خطاب به سازمان ملل: جلوی کشتار مردم بی دفاع یمن را بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید