خبرنگاران واکسن کرونای بیماران خاص قم در بیمارستان فرقانی تزریق می شود

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، قم - خبرنگاران- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: به منظور افزایش نظارت های پزشکی، عملیات واکسیناسیون بیماران خاص در بیمارستان فرقانی قم انجام می شود.

خبرنگاران واکسن کرونای بیماران خاص قم در بیمارستان فرقانی تزریق می شود

به گزارش عصر چهارشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، محمود پرهام در جلسه ستاد پیشگیری، کنترل و مبارزه با کرونا ویروس افزود: انجام واکسیناسیون در کاهش مرگ و میرها و همچنین ایمن سازی جامعه به ویژه گروه های پرخطر موثر است.

وی ادامه داد: امیدواریم با تکمیل تزریق واکسن به گروه های هدف در این استان، شاهد کاهش مرگ و میرها و همچنین ایمن سازی جامعه در برابر این ویروس باشیم.

پرهام با اشاره به ضرورت تامین اکسیژه مورد نیاز بیماران بدحال بستری شده در مراکز درمانی قم افزود: بیماران بدحال در بیمارستان ها همچنان وجود دارند و باید با تمام توان در راستای تامین اکسیژن و داروهای مورد نیاز آنها همانند گذشته اقدام تا کمترین آسیب به این بیماران وارد شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در این جلسه گفت: اغلب واکسن های موجود در کشور که در حال تزریق هستند، دو مرحله ای هستند، یعنی دو مرحله با فاصله یک تا سه ماه که بر اساس نوع واکسن متفاوت است.

محمد حضوری ادامه داد: ایمنی زایی واکسن یک فرآیند زمان دار است که از دو تا سه هفته بعد از تزریق نوبت اول واکسیناسیون آغاز می شود و دو هفته بعد از تزریق نوبت دوم واکسن، کامل می شود.

وی تاکید کرد:بنابراین تزریق نخستین مرحله واکسیناسیون به معنای تکمیل ایمنی زایی نیست و رعایت پروتکل ها باید همچنان رعایت و لحاظ شود.

استان قم که از 18 فروردین ماه امسال در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفته بود، از 14 اردیبهشت ماه جاری وارد شرایط نارنجی شد.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی کووید-19 می شود و این ویروس 24 آذر 1398 در شهر ووهان واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 9 دی 1398 به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اظهار داشت.

کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه، سرفه، دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی توصیه شده است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های 4030، 3136 و 190 تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس کرونا در خود و افراد خانواده، می توانند به مرکزهای جامع سلامت امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار 15 خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات رایگان دریافت کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 886

به "خبرنگاران واکسن کرونای بیماران خاص قم در بیمارستان فرقانی تزریق می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واکسن کرونای بیماران خاص قم در بیمارستان فرقانی تزریق می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید