سرنوشت جهنم سبز تهران چه خواهد بود؟

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، ایسنا/ بدنبال بی توجهی های اجرا شده نسبت به تاریخ پادگان 06 ارتش، حال این سوال مطرح می گردد که سرنوشت جهنم سبز چه خواهد بود؟

سرنوشت جهنم سبز تهران چه خواهد بود؟

میراث فرهنگی برای جهنم سبز چه می نماید؟

پادگان 06 ارتش در چهارراه پاسداران را نه تنها می توان یک خاطره جمعی به واسطه گذراندن دوره سربازی بخش زیادی از جوانان تهرانی بحساب آورد که استفاده از این فضا به عنوان پادگان از دوره صفویه خود عاملی است که حفظ این محوطه به عنوان بخشی از تاریخ تهران باید همچنان مورد توجه باشد، توجهی که از زمان شروع بحث ها برای تبدیل فضای پادگان به بوستان تقریبا کنار گذاشته شد و مسئولان شهری تا کنون تنها بحثِ قابل گفت وگو در این زمینه را بوستان کردن پادگان می دانند.

داستان سرنوشت جهنم سبز از اعتراض حمید فرخ نژاد در 26 مهر سال 1396 شروع شد، وقتی که گفت: سه سال است هر روز می بینم چه بلایی سر پادگان 06 می آید، درختانی که آب به خود نمی بینند و بناهای قدیمی که از بی توجهی فرتوت شده اند و هیچکس به فکرشان نیست.

او در آن موقع خود را یک شهروند عادی معرفی کرد که نسبت به این محوطه نظامی و تاریخی نگران است و با توجه به آنچه در طول سه سال گذشته می بیند، بر خود لازم دانسته بود که برای نجات این محوطه تاریخی هشدار دهد، منطقه ای نظامی که سربازان آموزشی آنجا را جهنم سبز می نامیدند.

با مطرح شدن این اعتراض و انتشار خبرهای دیگری از شرایط این محوطه ؛ یکم آبان ماه همان سال زهرا نژاد بهرام، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران پیرامون سرنوشت جهنم سبز از ورود شورا و شهرداری به موضوع پادگان 06 اطلاع داد که در حال حاضر مسئولان شهرداری در حال رایزنی با مسئولان ارتش هستند که 70 درصد این فضای پادگان در اختیار شهرداری قرار گیرد.

27 آبان نیز محمد حسین بازگیر، رئیس اداره محیط زیست شهر تهران تاکید نمود که هر برنامه ای توسط هر نهادی که در پادگان 06 اجرا می گردد، باید در راستای حفظ محیط زیست باشد.

محمدعلی نجفی، شهردار وقت تهران نیز 13 آذر همان سال گفت: در مورد پادگان 06 ارتش هنوز به نتیجه نرسیده ایم. اگر لازم باشد توافقاتی در قبال واگذاری املاک با ارتش انجام خواهیم داد.

چند روز بعد یعنی 25 آذر انتها محمد سعید ایزدی، معاون وقت وزیر راه و شهرسازی از آنالیز طرح انتقال 19 پادگان از شهرهای مختلف کشور اطلاع داد و گفت در راستای اجرای قانون انتقال پادگان ها اخیرا بحث انتقال 19 پادگان از جمله پادگان 06 به خارج از شهرها در شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح شده که بر این اساس، برنامه ای را با مشارکت ارتش برای انتقال این منظور تنظیم نموده ایم.

در طول این مدت همه صحبت ها فقط از انتقال پادگان 06 به خارج از تهران و تبدیل محوطه به بوستان حرف زده شد، اما، هیچ نکته یا حتی سوال مبهمی درباره شرایط بناهای تاریخی نهاده شده در این محوطه نظامی مطرح نشد.

حتی وقتی بعد از دو سال زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت شورتی شهر تهران در 19 خرداد 1398 تاکید نمود که تملک پادگان 06 ارتش که 50 هکتار دارد و سرمایه شهر محسوب می گردد، مطرح است باید کوشش کنیم حداقل بارگذاری در این پادگان صورت گیرد.

تا انتها در 16 خرداد سال جاری؛ چندین بار به لزوم توجه به بحث میراثی و بناهای تاریخی این پادگان نیز اشاره نمود.

عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی شهرداری تهران پیرامون سرنوشت جهنم سبز اعلام نمود که اجرای آن توافق مشروط به تصویب در کمیسیون ماده 5 بود که کمیسیون سقف بارگذاری در این پادگان را به یک میلیون و 200 هزار متر مربع کاهش داد و طرح برای تصویب نهایی به شورای عالی معماری و شهرسازی ارجاع شد. این حجم بارگذاری و نوع چینش و ترکیب کاربری ها مورد اعتراض بعضی از اعضای شورای چهارم شهر تهران، میراث فرهنگی و دبیر وقت شورای عالی شهرسازی و معماری نهاده شد، چرا که این شورا تاکید داشت در این طرح می بایست فضای سبز و عرصه های تاریخی حفظ گردد و مسئله ای نیز بابت ترافیک در منطقه ایجاد نگردد.

وی حتی با بیان این که در آن پروژه، طرحی با نام مرکز مدنی پاسداران با بارگذاری سنگین و بی توجه به مسائل تاریخی و میراثی ارائه شده بود، گفت: در این طرح قطعا به فضای سبز نیز آسیب وارد می شد و طراحی آن به گونه ای بود که فضای سبزی که قرار بود در اختیار مردم باشد عملا به عنوان فضای سبز و باز مجتمع های طراحی شده با کاربری مسکونی، تجاری، اداری مورد استفاده قرار می گرفت، در حالیکه در شورای عالی شهرسازی سه موضوع حفظ فضای سبز، حفظ بناهای تاریخی و حل مسئله ترافیکی از طراحان خواسته شده بود.

و انتها مراسم شروع عملیات احداث بوستان ارتش و تبدیل پادگان 06 ارتش به فضای سبز عمومی شهری، بعدازظهر شنبه 17 خرداد در این پادگان و با حضور شهردار تهران، جمعی از فرماندهان ارتش، وزیر راه و شهرسازی و رئیس شورای شهر تهران و بدون حضور هیچ مدیر میراثی برگزار و اعلام شد که طبق توافق با ارتش، 15 هکتار از این مجموعه در اختیار ارتش و مابقی در اختیار شهرداری تهران قرار می گیرد که کل مساحت آن 49 هکتار است.

بعد از نکاتی که گلپایگانی نسبت به لزوم توجه به ابعاد میراثی این محوطه تاریخی مطرح نموده بود شاید بتوان به یک نکته قابل توجه اشاره نمود و آن تذکر احمد مسجد جامعی، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران است که در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران پیشنهاد داد که این مجموعه به جای آنکه بوستان گردد می تواند به موزه - بوستان تبدیل گردد، چرا که تهران از زمان صفویه دارای یک پادگان نظامی بوده و این مکان می تواند به محلی برای پرداختن به رشادت های ارتش در طول سال های متمادی تبدیل گردد.

وی با بیان اینکه ضروری است که این پادگان به موزه بوستان تبدیل گردد، اما باید برنامه و طرح آن به تأیید شورا برسد، توضیح داد: برای تبدیل یک خانه به خانه معمار چندین جلسه در شورا حرف زدیم، حالا چرا این چند10 هکتار بدون آنالیز کلنگ خورد و این در حالیست که این باغ هویت بخش تهران است و می توانیم اصالت و اولویت های هویت تهران را در این بوستان نمایان کنیم.

و اکنون مرتضی ادیب زاده، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران تاکید دارد که با توجه به ثبت ملی بودن این محوطه، باید تابع ضوابط، قوانین و مقررات بازدارنده حمایت از آثار باشد و در بحث کلیات موضوع در حال آنالیز هستیم و گزارش را به آنها می دهیم و به همین دلیل نیز کمیته ای از سوی این اداره کل در حال آنالیز است و نتایج این اقدام بزودی اعلام می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 267

به "سرنوشت جهنم سبز تهران چه خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت جهنم سبز تهران چه خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید