ضوابط برگزاری امتحانات انتها نیمسال تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با ارسال نامه ای به رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ضوابط و شرایط برگزاری آزمون های خاتمه نیمسال تحصیلی را اعلام نمود.

ضوابط برگزاری امتحانات انتها نیمسال تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد

به گزارش خبرنگاران از وزارت علوم، در نامه علی خاکی صدیق به روسای دانشگاه ها چهار دستورالعمل در خصوص نحوه برگزاری امتحانات انتها ترم اعلام شده است.

بند یک این دستورالعمل تاکید می کند: با توجه به تداوم شیوع بیماری کووید 19 در کشور و ضرورت حفظ سلامت همه دانشگاهیان از جمله استادان، دانشجویان، کارشناسان و کارکنان، شایسته است در صورت نبود امکان رعایت کامل و همه جانبه ضوابط و دستورالعمل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارزشیابی انتها نیمسال تحصیلی به صورت غیرحضوری به انجام رسد.

بر اساس بند دو این دستورالعمل، در صورت برگزاری امتحانات به شیوه غیرحضوری، با تأکید مجدّد بر اینکه استاد هر درس مرجع ارزیابی دانشجو در آن درس است، می توان از انواع روش های متنوع مطرح شده در دستورالعمل پیشین بهره گرفت.

سومین بخش از دستورالعمل معاونت آموزشی وزارت علوم تاکید کرده است: در صورتی که دانشگاه یا استادان تشخیص دهند که امتحانات باید به شیوه حضوری برگزار شود، ضروری است همه پروتکل های بهداشتی مربوط به محیط های دانشگاهی از جمله ضوابط اعلام شده به ویژه فاصله گذاری اجتماعی به هنگام برگزاری آزمون ها به دقت رعایت شوند.

در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضروری است چیدمان محل برگزاری آزمون به گونه ای باشد که دانشجویان از یکدیگر فاصله ایمن (حداقل یک متر) داشته باشند.

ضروری است زمان آزمون به حداقل ممکن کاهش یابد.

از برگزاری امتحان در ساعات آخر روز (18 عصر به بعد) خودداری شود تا دانشجویان ساکن شهرهای نزدیک به محل تحصیل بتوانند به منازل خود بازگردند.

استفاده از سیستم تهویه مناسب و یا بازگذاشتن پنجره ها در محل برگزاری امتحانات ضروری است.

در و پنجره ها، میز و صندلی ها و دیگر وسایل محل برگزاری امتحانات پیش از آزمون گندزدایی شوند.

از تجمع افراد در فضاهای مختلف دانشگاه و محل برگزاری امتحانات اجتناب شود.

در صورت استفاده از سرویس ایاب و ذهاب تا محل برگزاری آزمون، رعایت فاصله ایمن بین سرنشینان وسیله نقلیه ضروری است.

در صورت الزام به استفاده از سلف سرویس، ضروری است مدت زمان ارائه ناهار افزایش یابد و استقرار در سلف سرویس برای دریافت غذا و صرف ناهار نیز با رعایت فاصله ایمن باشد.

مواد غذایی عرضه شده در سلف سرویس باید دارای پوشش بهداشتی بوده و در بسته بندی های یک بار مصرف ارایه شود.

سطل زباله دردار در محیط های مختلف دانشگاه و محل برگزاری امتحانات تعبیه شود.

در محل های مورد تماس مکرر افراد (مانند دکمه های آسانسور یا دستگیره درها)، وسایل یک بار مصرف مانند گوش پاک کن یا دستمال کاغذی تأمین و استفاده شود.

از ورود افراد مبتلا یا مشکوک به کووید 19 یا دارای علائم تب، سرفه، تنگی نفس و سرماخوردگی ممانعت شود و امکان حذف پزشکی برای دانشجویانی با این علائم فراهم شود

پاکیزگی و گندزدایی سرویس های بهداشتی در محل برگزاری آزمون ها مدنظر قرار گیرد و مواد شوینده و ضدعفونی کننده برای شست و شوی دست ها و دستمال کاغذی فراهم باشد.

بر اساس آخرین بند از این دستورالعمل، برای پرهیز از فعال سازی خوابگاه های دانشجویی و با توجه به اعلام آمادگی بسیاری از دانشگاه های کشور به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیام نور برای میزبانی ارزشیابی دانشجویان دیگر دانشگاه ها در واحدهای مختلف خود در سطح کشور، شایسته است دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی متقاضی، هماهنگی لازم را برای امکان حضور و ارزشیابی دانشجویان در یکی از واحدهای دانشگاهی محل سکونت خود به عمل آورند. به بیان دیگر آزمون ها می تواند با هماهنگی بین دانشگاه ها، در شهر محل اقامت دانشجویان برگزار شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 234

به "ضوابط برگزاری امتحانات انتها نیمسال تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضوابط برگزاری امتحانات انتها نیمسال تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید