معمای 100 سکه گمشده اهدایی ابراهیم رئیسی

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، روزنامه شرق نوشت: جام دنیای 2022 قطر زمان زیادی است که به سرانجام رسیده و حتی تکلیف تیم های قهرمان در بسیاری از لیگ های ریزودرشت دنیا هم معین شد. پرونده قطر در حالی بسته شده که پرسش های مکرر این جام برای فوتبال ایران همچنان سنگینی می کند؛ جامی که شبیه به هیچ جام دنیای دیگری نبود.

معمای 100 سکه گمشده اهدایی ابراهیم رئیسی

ایران در حالی مسافر قطر شد که جامعه ملتهب شده بود. در این بین مسئولان امر امید داشتند که با حضور تیم ملی در جام جهانی، وفاقِ کم رنگ شده جانی تازه بگیرد. با وجود این، اتفاقات قبل، حین و بعد از برگزاری این جام، به ابهامات موجود دامن زد. شرایط برای بازیکنان تیم ملی در جام جهانی خوب پیش نرفت. بخشی از سکو ها به ویژه در بازی نخست برابر انگلیس، علیه ملی پوشان شده بود و آن ها سردرگم در اینکه باید سرود بخوانند، مچ بند مشکی ببندند یا اینکه فکر و تمرکزشان را معطوف به زمین مسابقه کنند، مردد مانده بودند. فشار فضای مجازی به قدری بر بازیکنان زیاد شده بود که آن ها سایه ای از اسمشان در بازی نخست بودند.

نتیجه این شد که ایران برابر انگلیس سنگین ترین شکست تاریخ را متحمل شد. از همه عجیب تر آنکه این بار تعدادی در خیابان های ایران پس از این شکست ابراز خوشحالی کردند تا تعیین شود فضا تا چه اندازه پیچیده شده است. آن جام با یک برد برابر ولز و دو شکست برابر انگلیس و آمریکا، رقبای سیاسی ایران، به انتها رسید تا فضا از لحاظ فنی هم علیه تیم ملی شود. گرچه بازیکنان تیم ملی بار ها پس از جام جهانی به این نکته اشاره کردند که با توجه به اتفاقات رخ داده، در بازی با انگلیس همه چیز در جریان بود غیر از فوتبال، ولی شکست برابر آمریکا در دیدار آخر، باعث شد شک و تردید ها نسبت به توانایی کارلوس کی روش که پیش از جام چهره محبوبی بود و پس از جام محبوبیتش را از دست داده بود، بیش از هر زمان دیگری شود.

مسئولان فدراسیون فوتبال و در سطحی بالاتر، مسئولان وزارت ورزش هم با آگاهی از این موضوع، برخلاف میل باطنی شان، تمدید قرارداد کی روش را از دور خارج کردند تا بعد از سال ها سکان هدایت تیم ملی به یک ایرانی برسد.

هرچند اتفاقات رخ داده بر تیم ملی در جام جهانی، به تنهایی پتانسیل تبدیل شدن به یک رمان چندصد صفحه ای دارد، ولی حواشی مربوط به تیم ملی، قبل و پس از جام جهانی هم در جریان بوده است. دیدار با ابراهیم رئیسی و انتشار تصاویری از شیوه برخورد بازیکنان با او (گرچه تعیین شد همه چیز اتفاقی بوده است)، قبل از سفر به قطر، بازیکنان تیم ملی را به سمت حاشیه برد. این حاشیه با انتشار تصاویر فوتوشوت های فیفا تبدیل به ناراحتی دوچندانی شد تا تعدادی از این بازیکنان ناخواسته، شرایط دشواری را تجربه کنند.

پس از جام جهانی هم که انتشار اخباری مربوط به پاداش آن ها خبرساز شد؛ از وعده حواله خودرو که مربوط به مدت ها قبل بود تا پاداش دلاری بابت برد برابر ولز و دریافت سکه از دفتر ریاست جمهوری. عجیب آنکه این مورد آخر که مربوط به قبل از سفر تیم ملی به قطر است، به تازگی دوباره مطرح و تبدیل به جنجالی نو شده است.

داستان سکه های ابراهیم رئیسی

سکه های اهدایی به بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم ملی ایران در حالی این روز ها تبدیل به سوژه داغی شده که موضوعش چندان نو نیست. در همان دیدار خبرساز بازیکنان با ابراهیم رئیسی پیش از سفر به قطر، دفتر ریاست جمهوری به بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم ملی، نفری 10 سکه به عنوان پاداش صعود به جام جهانی اهدا کرد. این موضوع از لحاظ خبری چندان تازه نبود، چون مدت ها پیش، محمد مایلی کهن، سرمربی تیم ملی ایران، به آن اشاره کرده و انتقاد هم کرده بود که چرا بازیکنان چنین پاداشی را وقف امور خیریه نکرده اند. چطور آن زمان که رفتند پیش رئیس جمهور و 10 سکه گرفتند حالشان خوب بود؟ چطور آن زمان روحیه داشتند؟ همان جا یا نباید سکه ها را می گرفتند یا باید می گفتند که می خواهیم برای یک کار خیر هزینه کنیم. شما شنیدید که بازیکنی این حرف ها را بزند؟ من که نشنیدم. فقط بعد از بازی با ولز شنیدم که 15 هزار دلار هم پاداش گرفتند. فکر کنم کی روش پاداش بیشتری گرفت؛ 30 هزار دلار.

در کنار این مورد، اهدای سکه از سوی نهاد ریاست جمهوری به بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم ملی هم چیز نوی نیست. پیش تر هم سابقه داشته که رؤسای جمهور در دیدار با بازیکنان بابت پاداش صعود به جام جهانی به آن ها سکه بدهند. در همین دوره قبل، روز 30 اردیبهشت، حسن روحانی در دیدار با بازیکنان تیم ملی نفری 10 سکه به آن ها و همراهان داد و این تعداد را برای اعضای کادر فنی تیم ملی بیشتر کرد و بیش از بازیکنان به آن ها سکه داد.

پس تا به اینجا فعل عجیبی رخ نداده است؛ هم بازیکنان مطابق با ادوار گذشته سکه گرفته اند و هم ابراهیم رئیسی مثل پیشینیانش دست به جیب شده و به آن ها پاداش داده است. موضوع مورد بحث، ولی درباره تعداد سکه هایی است که در این دوره اهدا شده و ظاهرا تعدادی از آن ها گم شده و تعیین نیست به چه کسی رسیده است.

100 سکه گم شده است؟

برای ورود به این بحث ابتدا باید به برنامه هفته گذشته فوتبال برتر رجوع کرد که مجری برنامه مدعی شد که مسئولان امر 600 سکه گرفته و به قطر برده اند تا آنجا تقسیم کنند. او ادعا کرده نامه ای موجود دارد که نشان می دهد این 600 سکه تحویل داده شده است. این در حالی است که مسئولان فدراسیون دریافت سکه را تکذیب نمی کنند، ولی قویا 600 تا بودن آن را رد می کنند.

مهدی محمدنبی، نایب رئیس فدراسیون فوتبال و مدیر تیم ملی، می گوید مثل دیگر ادوار جام جهانی، پاداشی به بازیکنان داده شده، اما رقمی که برای آن مطرح می شود یعنی 600 سکه، به هیچ وجه صحت ندارد. امیرمهدی علوی، مدیر کل روابط عمومی فدراسیون فوتبال هم نظری مشابه دارد: روند مشابه ای در سنوات گذشته در این باره وجود داشته و رؤسای جمهور وقت، هدایایی را برای کادر فنی، مدیریتی و بازیکنان در نظر می گرفتند. همچنان و با وجود توضیحات فدراسیون برخی اظهارنظر های غیرواقع درباره موارد مرتبط با این موضوع مطرح می شود که حائز اهمیت نیست، اما همان گونه که گفتم از ناآگاهی نیست، بلکه مرتبط به علاقه نداشتن به آگاهی است. ضمن اینکه تعداد سکه هایی که مطرح شده نیز به هیچ وجه صحت ندارد.

اختلاف نظر درباره تعداد سکه های اهدایی از سوی رئیس جمهور در شرایطی به اوج رسیده که به نظر می رسد تردید درباره سرنوشت 100 سکه به قوت خود باقی است. کاروان اعزامی ایران به جام جهانی متشکل از بازیکنان و کادر، تقریبا 52 نفر بوده اند که از این تعداد، افرادی مانند تدارکات و ماساژور برخلاف بقیه که 10 سکه گرفته اند، 5 سکه دریافت کرده اند. با حسابی سرانگشتی می توان پی برد که عددی نزدیک به 500 سکه (حالا کمی کمتر و بیشتر) به این مجموعه اهدا شده است. از طرفی اگر واقعا نامه ای که ادعا شده 600 سکه به مجموعه تیم ملی داده شده، وجود داشته باشد، واضح است که این وسط سرنوشت 100 سکه ناتعیین است.

حالا یا مجری برنامه فوتبال برتر ادعای اشتباهی داشته یا اینکه این تعداد سکه گم شده است.

از سوی دیگر، این شایعه هم مطرح شده بود که ممکن است به رئیس فدراسیون و دیگر اعضای هیئت رئیسه هم سکه داده شده باشد. اگر چنین بود معمایی در کار نبود و شرایط تعیین می شد، ولی مسئله اینجاست که عنوان شده مهدی تاج همان جا در نهاد ریاست جمهوری، سکه هایش را پس داده و اعضای هیئت رئیسه فدراسیون هم پاداشی به عنوان سکه نگرفته اند. حالا به غیر از یک مورد، دیگر تقریبا ابهامی در این بخش وجود ندارد؛ رئیس جمهور مثل دوره های قبل به بازیکنان سکه اهدا کرده است، اعضای تیم ملی، اعزامی به قطر، اعم از بازیکن و کادر این سکه ها را دریافت کرده و تعداد سکه ای که اهدا شده نزدیک به 500 تا می شود.

موضوع دیگر، ولی چگونگی توزیع این سکه هاست که خواسته یا ناخواسته ابهام دیگری به وجود آورده است. سکه ها کی و چطور بین بازیکنان و اعضای کادر تقسیم شده است؟ مجری برنامه فوتبال برتر ادعا کرده که این سکه ها به قطر برده شده تا آنجا تقسیم شود. محسن معتمدکیا، مدیر رسانه ای تیم ملی، ولی نظر دیگری در این مورد بیان کرده و گفته سکه ها در اتوبوس بین اعضا تقسیم شده است. هرچند علوی، مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال صحبت دیگری داشته و گفته است: بلافاصله پس از اینکه سکه ها به مسئولان تیم تحویل داده شد، با توجه به اینکه کاروان تیم ملی به قطر رفت و به همین دلیل فرصت اینکه اعضای تیم آن را به منازل خود ببرند وجود نداشت، بنابراین تقسیم آن پس از بازگشت تیم به ایران در دستور کار قرار گرفت.

اینجاست که پس از تعیین تکلیف درباره عدم همخوانی بین 500 سکه دریافتی و نامه ادعایی درباره 600 سکه، نحوه توزیع آن هم دیگر ابهامی شده که سایه سنگینی بر این پرونده انداخته است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 خرداد 1402 بروزرسانی: 8 خرداد 1402 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1445

به "معمای 100 سکه گمشده اهدایی ابراهیم رئیسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معمای 100 سکه گمشده اهدایی ابراهیم رئیسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید