ناگفته هایی از زندگی استاد بنان از زبان همسرش

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، مادرم عاشق صدای بنان بود زمانی که حتی بنان را ندیده بود و من هنوز با او ازدواج نکرده بودم. وقتی رادیو را باز می کرد و بنان بود، گوش می کرد و به پهنای صورت اشک می ریخت.

ناگفته هایی از زندگی استاد بنان از زبان همسرش

غلامحسین بنان الدوله نوری متولد 10 اردیبهشت سال 1290 در تهران بود و در نهایت در سن 74 سالگی دارفانی را وداع گفت.

به گزارش سایت دلگرم، غلامحسین بنان الدوله نوری متولد 10 اردیبهشت سال 1290 در تهران بود. وی فرزند کریم خان بنان الدوله نوری ، شرف السلطنه است. که در زمینه موسیقی و خوانندگی فعالیت داشت . غلامحسین بنان علاوه بر خوانندگی در نواختن ساز پیانو نیز مهارت داشت . سبک موسیقی وی سنتی ایرانی و موسیقی کلاسیک بود که در سالهای 1306 تا 1347 فعالیت داشت .

مدرک تحصیلی غلامحسین بنان لیسانس بود . او دو بار ازدواج کرد و نام همسرهان وی : مریم وزیری ، پری دخت آور است. غلامحسین بنان دارای دو فرزند از همسر اولش بنام های گیتی بنان ، بیژن بنان بود. غلامحسین بنان در 8 اسفند 1364 (74 سال) در تهران فوت کردند.

پریدخت آور همسر استاد بنان او همسر استاد غلامحسین بنان بود. همین نگاه پر از عشق و معنی، گویای وفاداری و عمری عاشقانه و وفادارانه زیستن او نسبت به همسرش استاد بنان بزرگ بود. همین اینک استاد با آغوش گشوده همراه با فرشتگان رامشگر در درگاه بهشت به استقبال پری جان ایستاده. حقا که به صورت و معنی پری و پری زاده بود و از جنس آدمیان امروز نبود.

او 56 سالِ پیش، در فروردین سال 1344 با بنان آشنا شد و با دستِ سرنوشت در 9 بهمن همان سال به همسری وی عایدی.

ازدواج پریدخت آور و غلام حسین بنان به علت علاقه شدید مادر او به این خواننده بوده است. خانم آور درباره نحوه آشنایی با استاد بنان می گوید که در نوروز سال 1345 با غلامحسین آشنا شدیم و بعد از گذشت چند ماه با هم ازدواج کردیم مادرم از هواداران پر و پاقرص او بود و از این که در خیابانها صدای همسرم را مردم گوش می دادند و لذت میبردم.

در ادامه همسر بنان درباره آشنایی و ازدواجش می گوید:

وقتی با بنان ازدواج کردم در اوج معروفیت بود اما همواره این سوال را از من می پرسند چرا بنان اینقدر محبوب و مورد احترام مردم است؟ می توانم بگویم که شاید مهم ترین عامل عشقی بود که به مردم داشت. همواره می گفت بزرگ ترین افتخارم این است که وقتی از کوچه و بازار رد می شوم صدای مردمی را می شنوم که ترانه هایم را می خوانند.

شکل گیری رابطه من و بنان بسیار مفصل است اما در یک عید نوروز در شیراز آشنا شدیم. مادرم عاشق صدای بنان بود زمانی که حتی بنان را ندیده بود و من هنوز با او ازدواج نکرده بودم. وقتی رادیو را باز می کرد و بنان بود، گوش می کرد و به پهنای صورت اشک می ریخت.

چون خودش اهل هنر بود، دستگاه های موسیقی را می شناخت و حتی دیوان حافظ را از حفظ بود. یادم نمی رود زمانی که بچه بودیم لالایی ما تفالی بود که مادرم به حافظ می زد و ما به خواب می رفتیم. من هم از بچگی در خانواده اهل ذوق و هنرپرور بزرگ شدم.

ما دوستان زیادی داشتیم اما رهی معیری ، ابوالحسن ورزی ، کرمانشاهی، فرهنگ شریف خیلی به بنان نزدیک تر بودند. آقای شجریان آن زمان جوان بود ولی این اواخر ایشان از دوستان بسیار نزدیک بنان بود. شاگرد اصلی بنان هم آقای ابراهیمی هستند که امشب اینجا حضور داشتند.

مرحوم پریدخت آور در مصاحبه درباره ازدواجش با غلامحسین بیان مطرح نمود:

من به واسطه مادرم با استاد بنان آشنا شدم و مادرم عاشق آوازهای این استاد بزرگ بود. بعد از آنکه از من خواستگاری کرد با مخالفت شدید خانواده ام روبرو شدم و آنها معتقد بودند که علیرغم اینکه غلام حسین یک هنرمند پیروز است لزوما نمی تواند یک همسر پیروز هم باشد اما علیرغم همه این مخالفت ها با هم ازدواج کردیم

زنده یاد غلامحسین بنان برای اولین بار با مریم وزیری ازدواج کرد که از یک پسر و دختر به نامهای گیتی و بیژن دارد بعد از آن و در سال 1344 با پرداخت آور ازدواج کرد

استاد بنان یکی از مشهورترین استادان موسیقی سنتی ایرانی بود که صدای خاص و ویژه او پس از سال ها هنوز هم هواداران خودش را دارد و تصنیف الهه ناز یکی از مشهور ترین و پرطرفدارترین آثار استاد بنان است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 9 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1402 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1432

به "ناگفته هایی از زندگی استاد بنان از زبان همسرش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناگفته هایی از زندگی استاد بنان از زبان همسرش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید