پیغام ظریف به آنهایی که از قلدران یکجانبه گرا پیروی می نمایند

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، وزیر خارجه با بیان اینکه آمریکا در شرایط مقابله با کرونا خرید دارو و تجهیزات پزشکی را برای ما غیرممکن نموده، خطاب به آنهایی که منفعلانه از قلدران یکجانبه گرا پیروی می نمایند، آنها را نیز مسئول عواقب مخرب یکجانبه گرایی سلطه جویانه خواند.

پیغام ظریف به آنهایی که از قلدران یکجانبه گرا پیروی می نمایند

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران٬ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب در پیغامی ویدیویی به زبان انگلیسی سال نو شمسی را تبریک گفت.

در این پیغام آمده است: من جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هستم. امروز، من نه فقط به عنوان نماینده کشورم، بلکه به عنوان یک هم نوع شما را مخاطب قرار می دهم.

ظریف می افزاید: در این موعد که ما ایرانیان به رسم سنت، نوروز، یعنی سال نوی خود را که مصادف با شروع فصل بهار است جشن می گیریم، با چالش های متعدد و تاریخی روبرو شده ایم. کشور من جزو کشورهای شدیداً متأثر از ویروس کرونا است، با این حال ما نیز مانند سایر ملل در حال یادگیری برای مقابله بهتر با آن هستیم. متأسفانه، بخش اعظم خطر پیش روی ایرانیان ناشی از محدودیت هایی است که منحصراً توسط دولت ایالات متحده بر آنان تحمیل شده است. امروز ایران متحمل شدیدترین تحریم های تاریخ وضع شده علیه یک کشور است٬ آن هم نه موافق آرای سازمان ملل، بلکه بر خلاف آن.

وی با بیان اینکه محاصره مالی تحمیلی بر ما مانع از انجام هرگونه تجارت قانونی شده و ما را از [دسترسی به] منابع خودمان محروم می نماید؛ اظهار داشته است: منابعی که برای برطرف نیازهای مردم، از جمله سلامت و معیشت آنان لازم است. حتی در بحبوحه این همه گیری دنیای، دولت ایالات متحده به طرزی کینه آمیز از لغو مجازات غیرقانونی و همگانی خود استنکاف ورزیده و با این کار حتی خرید دارو و تجهیزات پزشکی را عملاً برای ما غیرممکن ساخته است. فاجعه عظیم تر آن که بسیاری از شرکت ها و کشورها با این که رسماً مخالف این تحریم ها هستند، شاید به امید اجتناب از خشم ایالات متحده در آینده، تصمیم به پیروی از تحریم ها گرفته اند، حال آن که رئیس جمهور ترامپ بارها و بارها ثابت نموده است که این [طرز تفکر] خیال موهومی بیش نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در این پیغام عنوان می نماید: دوستان، اجازه دهید صریح بگویم. همه ما در این اوضاع شریک هستیم. برای مقابله بهتر با این ویروس، باید بهتر با یکدیگر همکاری کنیم. اما برای نیل به این مهم، باید به جنگ علیه چندجانبه گرایی، همکاری بین المللی و حاکمیت خاتمه داد و آنانی که منفعلانه از قلدران یک جانبه گرا پیروی می نمایند باید چشم به این واقعیت بگشایند که آن ها نیز مسئول عواقب مخرب یکجانبه گرایی سلطه جویانه هستند.

وی می افزاید: اکنون می توانم به شما اطمینان خاطر دهم که ما ایرانیان با تکیه بر هزاره ها تمدن و وحدت تاب آوری ملی بر این مسائل فائق خواهیم آمد و به جامعه ای قوی تر و همدل تر تبدیل خواهیم شد. از صمیم قلب همین آرزو را برای همه همنوعانم نیز دارم.

وزیر خارجه ایران خاطرنشان می نماید: اما ما انسان ها می توانیم رویکردی همدلانه تر و در نهایت سنجیده تر نسبت به یکدیگر اتخاذ کنیم٬ رویکردی بر پایه احترام متقابل و برابری. این کار نیازمند اراده، شجاعت و التزام اخلاقی است. و اگر می خواهیم شاهد دنیا بهتری پس از کووید-19 باشیم، ضرورت آن است که فرصت را غنیمت شمرده و راهی جدید بسازیم.

وی با اشاره به شعری از سعدی خاطرنشان نموده است: هشت قرن پیش، سعدی شاعر عظیم ما چنین گفت: بنی آدم اعضای یک پیکرند٬ که در آفرینش ز یک گوهرند٬ چو عضوی به درد آورَد٬ روزگار دگر عضوها را نمانَد قرار.

ظریف در خاتمه عنوان نموده است: برای همه کسانی که نوروز را جشن می گیرند، و برای همه شما و عزیزانتان، در سال پیش رو سلامتی، شادی و سالی درخشان آرزو دارم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در ویدیویی به زبان فارسی و تبریک به هموطنان ایرانی و همه کسانی که نوروز را جشن می گیرند٬ با بیان اینکه آمریکا می کوشد به وسیله افزایش مستمر لایه ها و عمق تحریم ها ایران را به یک جزیره محصور در اقیانوسی از تهدیدها و رنج ها تبدیل کند، گفت: ایران برمی خیزد و دوباره قفل زندان تحریم را می شکند.(اینجا بخوانید)

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه 22 اسفند ماه در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل که رونوشت آن برای روسای سازمان های بین المللی و وزرای خارجه همه کشورها ارسال شد، بر ضرورت برطرف تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران برای مقابله با کرونا تأکید کرد.(اینجا بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 65

به "پیغام ظریف به آنهایی که از قلدران یکجانبه گرا پیروی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام ظریف به آنهایی که از قلدران یکجانبه گرا پیروی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید