اراضی احداث 4 میلیون واحد مسکونی طی دولت سیزدهم شناسایی می گردد

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، تهران (پانا) - وزیر راه و شهرسازی الزاماتی از اجرای قانون جهش فراوری مسکن را با تاکید بر همراهی تمامی ارکان دولت تشریح کرد.

اراضی احداث 4 میلیون واحد مسکونی طی دولت سیزدهم شناسایی می گردد

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی و رییس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در یازدهمین جلسه این شورا در امسال با موضوع الزامات شهرسازی مربوط به تامین اراضی مورداحتیاج قانون جهش فراوری مسکن، ضمن اعلام این مطلب که نخستین جلسه شورای عالی مسکن چهارشنبه 14 مهر با حضور رییس جمهوری برگزار می گردد، بیان کرد: قانون جهش فراوری مسکن که به تازگی به وسیله رییس جمهوری ابلاغ شد در تامین احتیاج مسکن کشور بسیار موثر است و تشکیل شورای عالی مسکن به ریاست رییس دولت، مسائل و موانع موجود در راه اجرای فراوری انبوه مسکن را برطرف می نماید.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در قانون جهش فراوری مسکن برای مولفه های فراوری مسکن که شامل تامین زمین، تامین منابع اقتصادی، تامین مصالح ساختمانی و خدمات است، پیش بینی های لازم صورت گرفته است، گفت: سیاست دولت در فراوری مسکن رفتن به سمت شهرسازی و نه صرفا مسکن سازی است. بدین معنا در کوشش هستیم تا زمین های درون بافت های شهری برای فراوری مسکن در اولویت قرار بگیرد.

تشکیل بانک زمین طی 3 ماه آینده

رییس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با اشاره به اینکه در مجموعه وزارت راه و شهرسازی، بانک منسجمی در مورد زمین موجود نیست، تاکید نمود: مقرر است تا ظرف 2 الی 3 ماه آینده، بانک زمین، تکمیل گردد. در مورد تشکیل بانک زمین و سامانه و تدقیق اراضی در شهرهای مختلف کشور، هم اکنون شرایط اراضی موجود در 1300 شهر احصا شده است و شرایط شهرستان ها به لحاظ زمین در راه و شهرسازی در حال تعیین است.

قاسمی اضافه نمود: در مورد اراضی سایر دستگاه ها و مراکز دولتی که در قانون پیش بینی شده و باید به اجرای طرح اقدام ملی مسکن تخصیص یابد، طبق قانون ظرف دو ماه آینده چنانچه از سوی وزارتخانه ها و سایر دستگاه ها اعلام نگردد، سازمان ثبت اقدام خواهد نمود و اراضی تحت اختیار وزارتخانه ها و سازمان های دولتی به اجرای قانون جهش فراوری مسکن اختصاص می یابد.

وی با اشاره به این مطلب که پیش بینی مقاومت هایی از سوی دستگاه ها و سازمان ها برای تخصیص زمین وجود دارد، توضیح داد: با تشکیل شورای عالی مسکن کوشش خواهد شد تا مقاومت هایی که برای تخصیص زمین به اجرای قانون جهش فراوری مسکن وجود دارد، اصلاح گردد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: استانداران موظف شدند تا مشکل مسکن استان خود را حل و به اجرای قانون جهش فراوری مسکن یاری نمایند.

وی با تاکید بر اینکه ظرف 3 ماه آینده، اراضی موجود برای احداث 4 میلیون مسکن با نگاه شهرسازی و نه فقط مسکن سازی شناسایی خواهد شد، گفت: بخشی از اراضی اجرای قانون جهش فراوری مسکن در شهرهای تازه تامین می گردد که هم اکنون آنالیز های اولیه برای آن صورت گرفته است.

شهرک سازی دنبال می گردد

قاسمی بر تامین زمین و توسعه شهرهای تازه پیرامون کلانشهرها تاکید نمود و اضافه نمود: توسعه شهرهای تازه و اجرای قانون جهش فراوری مسکن در شهرهای تازه می تواند بخشی از دغدغه های مسکن کشور را برطرف کند. بعلاوه، شهرک سازی هم در اجرای قانون جهش فراوری مسکن در دستور کار است و در این خصوص اختیاراتی داریم که در مورد آنها اقدام خواهیم کرد. شهرک های تازه شاید امکان الحاق به شهرها و حتی شهرهای تازه را نداشته باشند اما شهرک هایی هستند که می تواند برای افراد جذابیت لازم را داشته باشد.

الزام استانداران و لزوم تعامل و همراهی شهرداران به همکاری در اجرای قانون جهش فراوری مسکن

وزیر راه و شهرسازی گفت: در اجرای قانون جهش فراوری مسکن شورای عالی مسکن با حضور اعضای تعیین و وظایف تعیین شروع به کار می نماید. بر این اساس وظایفی برای استانداران باسم رییس شورای مسکن استان تعیین و موظف به پاسخگویی هستند. بعلاوه در قانون جهش فراوری مسکن برای شهرداران هم وظایفی تعریف شده است. در عین حال راهکارهایی اندیشده شده تا شهرداران به همکاری در اجرای قانون جهش فراوری مسکن، ترغیب شوند.

وی با تاکید بر اینکه در اجرای فراوری مسکن در شهرها مشوق هایی برای ترغیب شهرداران به همکاری در نظر گرفته می گردد، شرح داد: تامین خدمات در اجرای قانون جهش فراوری مسکن برعهده دولت است و دولت در اینکار باید اهتمام داشته باشد. از سوی دیگر باید امکان اقتصادی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرد که این امکان با راه اندازی صندوق ملی مسکن میسر خواهد شد.

قاسمی تاکید نمود: وزارت راه و شهرسازی مکلف است بر اجرای قانون جهش فراوری مسکن اهتمام داشته باشد و منابع مناسبی هم برای اجرای قانون پیش بینی شده است.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید نمود: وزارت راه و شهرسازی برای دهک های پایین، زمین رایگان(اجاره 99 ساله) می تواند، تخصیص بدهد.

وی ضمن تاکید بر بهره مندی از تجربیات مسکن مهر و مسکن ملی در اجرای قانون جهش فراوری مسکن، در مورد روش های ساخت هم بیان کرد: توزیع مدیریت ساخت رویکرد وزارتخانه در این دوره است. به اسم نمونه وزارت راه به بنیاد مستضعفان برای احداث 360 هزار واحد برای متقاضیان واجد شرایط تحت پوشش کمیته امداد یاری می نماید.

اجرای فراوری انبوه مسکن با روش های نوین ساخت و صنعتی سازی

رییس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: در مورد تامین مصالح برای انبوه سازان در جلسه ای که در آینده نزدیک تشکیل خواهد شد، تصمیم هایی می گیریم و روش های ایجاد تکنولوژی دانش نوین ساختمان را مدنظر قرار می دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام این خبر که در مورد روش های نوین ساخت و صنعتی سازی با بعضی از کشورها تفاهماتی صورت گرفته است، تاکید نمود: درصدد ارتقای دانش فنی هستیم تا در اجرای طرح جهش فراوری مسکن روش های نوین ساخت را مورد استفاده قرار بدهیم.

قاسمی با اشاره به اینکه سالانه به وسیله بخش خصوصی و مردم بیش از 300 هزار واحد مسکونی احداث می گردد، گفت: احداث 4 میلیون واحد مسکونی در چهار سال اگرچه کار دشواری است اما در برنامه دولت است و محقق خواهد شد.

وی با یادآوری اینکه فراوری مسکن در کشور حداقل به 2 سال زمان احتیاج دارد، بر برطرف موانع برای فراوری مسکن تاکید نمود و گفت: احداث 4 میلیون واحد مسکن در 4 سال در دو گام برنامه ریزی شده است که در گام نخست و در سال اول برنامه ریزی برای احداث دو میلیون واحد مسکونی شروع و در سال دوم هم احداث 2 میلیون واحد دیگر در سال شروع خواهد شد تا در انتها دولت سیزدهم 4 میلیون واحد مسکونی در مراحل انتهای تکمیل و تحویل به متقاضیان باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 1028

به "اراضی احداث 4 میلیون واحد مسکونی طی دولت سیزدهم شناسایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اراضی احداث 4 میلیون واحد مسکونی طی دولت سیزدهم شناسایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید