تحرکات معنادار آمریکا در سوریه

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، تحرکات آمریکا در سوریه از تغییر استراتژی این کشور حکایت دارد. آمریکا در مناطق تحت سیطره گروه های مسلح کرد در سوریه، اقداماتی انجام داده است که ازسوی بعضی ناظران به مثابه به رسمیت شناختن موجودیت سیاسی این گروه ها ارزیابی شده است.

تحرکات معنادار آمریکا در سوریه

به گزارش خبرنگاران، پنج شنبه گذشته، وبگاه خبری تحلیلی المانیتور طی گزارشی به نقل از منابع آگاه از امضای یک قرارداد تجاری میان یک شرکتی نفتی آمریکایی با دولت خودمختار کرد در شمال سوریه اطلاع داد.

طبق گفته این منابع، شرکت نفتی آمریکایی دلتا کرسنت انرجی با گروه های کرد سوریه توافقی باهدف توسعه و مدرن سازی میادین نفتی تحت کنترل این گروه ها امضا نموده است. این توافق با اطلاع و تشویق کاخ سفید امضا شده و از اداره کنترل دارایی های خارجی (اوفک) وزارت خزانه داری آمریکا مجوز گرفته است.

صنم محمد، نماینده گروه موسوم به شورای دمکراتیک سوریه (تحت سیطره احزاب مسلح کردی) در آمریکا این توافق را تایید نموده است.

ظاهرا این توافق بعد از انجام هماهنگی های گسترده با محافل سیاسی در واشنگتن اجرا شده است. منابع المانیتور می گویند سناتور لیندسی گراهام، که روابط نزدیکی با دونالد ترامپ دارد، با مظلوم کوبانی، فرمانده نیرو های کرد موسوم به نیرو های دمکراتیک سوریه، صحبت نموده و کوبانی ضمن ارائه جزئیاتی درباره توافق نفتی، از گراهام خواسته است که جزئیات این توافق را به اطلاع ترامپ برساند.

علاوه بر این، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در جلسه استماع مجلس سنا، خاطرنشان کرد که از این توافق حمایت می نماید. پمپئو گفت: سناتور، توافق کمی بیش از آنچه انتظار داشتیم طول کشید و ما در حال اجرای آن هستیم.

نیرو های کرد در سوریه، بیشتر میادین نفتی این کشور را تحت کنترل دارند و درآمد های حاصل از فروش نفت، منبع اصلی تامین مالی این نیروهاست.

توافق نفتی مزبور، اگر چه در ظاهر صرفا مالی به نظر می رسد، اما از دیدگاه بسیاری از ناظران، از جمله خود رهبران کردی سوریه، جنبه های سیاسی دارد. سوریه، تحت تحریم های گسترده ای است و آمریکا به تازگی، موج جدیدی از تحریم های مالی علیه دولت این کشور تحت عنوان تحریم های قانون قیصر اعمال نموده است. از این رو، فعالیت یک شرکت خارجی، آن هم آمریکایی، در سوریه مستلزم هماهنگی های سیاسی و مالی گسترده ای است. چرا که چنین فعالیتی قطعا اثرات جانبی غیرمالی زیادی خواهد داشت.

بیشتر منابع نفتی سوریه در اختیار نیروهای کرد است.

بعضی ناظران، امضای یک توافق مالی میان یک شرکت آمریکایی با یک گروه غیررسمی در سوریه بدون هماهنگی با دولت این کشور را به مثابه به رسمیت شناختن موجودیت سیاسی گروه های کرد سوریه دانسته اند. ظاهرا، خود سران کرد سوریه نیز با این تحلیل موافق هستند. مقامات کرد سوریه به روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط گفته اند که معنای سیاسی امضای این توافق، عظیم و مهم است و این امر به معنای به رسمیت شناختن موجودیت سیاسی گروه های کرد در سوریه است.

افزون بر این، مسئولان مزبور گفته اند که توافق نفتی، از نگرانی کرد های سوریه در مورد خروج ناگهانی نیرو های آمریکایی از شرق رود فرات می کاهد.

گروه های کرد سوریه از احتمال خروج نیرو های آمریکایی از سوریه نگران هستند چرا که تداوم حضور این نیرو ها را ضامن امنیت خود در برابر ترکیه و دولت سوریه می دانند. از سوی دیگر، ظاهرا، آمریکا قصدی برای خارج کردن نیرو های خود از سوریه ندارد. آمریکا نه تنها نیرو هایی در شرق فرات دارد، بلکه حتی در آنجا یک دیپلمات به نام ویلیام روباک دارد که عنوان سفیر را یدک می کشد.

اما اقدام آمریکا در امضای توافق با گروه های کرد ممکن است خشم طرف های گوناگون دخیل در بحران سوریه را برانگیزد. ترکیه در رأس این طرف هاست.

طبق بعضی گزارش ها، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، توافق نفتی کرد های سوریه با آمریکا را به اطلاع ترکیه رسانده است، اما ترکیه پاسخ منفی نداده است. روسیه نیز از این توافق آگاه شده، ولی هنوز دیدگاهی در این خصوص بیان ننموده است.

با این حال، ترکیه ممکن است دیر یا زود با این توافق مخالفت کند. این احتمال وجود دارد که ترکیه در حال آنالیز جوانب این توافق است. ترکیه، نیرو های دمکراتیک سوریه را تحت تاثیر حزب کارگران کردستان می داند و بنابراین، هرگونه تقویت این نیرو ها را مغایر با منافع ملی خود ارزیابی خواهد نمود.

اما سوای ترکیه و روسیه، توافق نفتی یادشده برای دولت سوریه نیز احتمالا مایه نگرانی خواهد بود. چرا که اولا در این توافق دولت سوریه دور زده شد. ثانیا، این توافق از نظر مالی فشار را بر دمشق بیشتر می نماید. قبل از آغاز بحران سوریه در سال 2011، این کشور حدود 360 هزار بشکه نفت در روز فراوری می کرد که این مقدار الان به 60 هزار بشکه در روز رسیده است. حدود 90 درصد منابع نفت و گاز سوریه تحت سیطره گروه های کرد یا گروه های نزدیک به آمریکا هستند. پیش تر، بخشی از نفتی که از مناطق تحت سیطره این گروه ها استخراج می شد، به مناطق تحت کنترل دولت سوریه منتقل می شد و سپس بخشی از آن بعد از تبدیلشدن به فرآورده های نفتی به مناطق شرق فرات بازمی گشت. با امضای توافق نفتی کرد های سوریه با آمریکا، این منبع درآمد از بین خواهد رفت. چرا که طبق توافق جدید، شرکت آمریکایی میخواهد دو پالایشگاه در مناطق تحت سیطره کرد ها احداث کند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 346

به "تحرکات معنادار آمریکا در سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحرکات معنادار آمریکا در سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید