چین: دانشمندان باید بگویند کرونا از کجا آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری شیرگاه نیوز، سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه شهر ووهان کانون انتشار ویروس کرونا بوده است را رد کرد.

چین: دانشمندان باید بگویند کرونا از کجا آغاز شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک کنفرانس خبری روز پنجشنبه اتهامات آمریکا درباره اینکه شهر ووهان مرکز انتشار ویروس کرونا بوده را رد کرد و گفت این مسئله ای است که دانشمندان باید پاسخ آن را بیابند.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش در یک مصاحبه گفت: این ویروس که از شهر ووهان در چین آغاز شد ما را در برابر چالش عظیمی قرار داده است. وقتی که کسی پنهان کاری می کند و کسانی را که پیشقدم می شوند و می خواهند درباره اتفاقات صحبت کنند را مجازات می کنند همین اتفاق می افتد. این مسئله قابل قبول نیست.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه ادعاهای خود گفت: در زمان های بحران است که آدم ارزش شفافیت و ایده هایی که ما در آمریکای آزاد داریم را می فهمد.

ژائو لیجان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه در کنفرانس خبری روزانه، در واکنش به این اظهارات پامپئو گفت: اولاً چین، نخستین کشورش بود که شیوع ویروس کرونا را به سازمان جهانی بهداشت گزارش داد، اما این بدان معنی نیست که این ویروس از ووهان آغاز شد.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: اپیدمی می تواند از هر شهر، کشور یا منطقه ای آغاز شود. اینکه منشأ این ویروس کجا بوده یک بحث جدی علمی است که دانشمندان و متخصصان پزشکی باید به آن پاسخ بدهند.

وی افزود: روز 8 آوریل، ووهان با برداشتن قرنطینه 76 روزه حیات تازه ای را تنفس کرد و به جهان برای مبارزه با این ویروس روحیه داد. درک فزاینده ای ایجاد شده که روش چین کارساز بوده و چین تجربیات ارزنده ای دارد که می توان آن را آموخت. هر کشور مسئول، قاطعانه در برابر اقدامات غیرقابل توجیه برای برچسب گذاری روی ویروس ها خواهد ایستاد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه تأکید کرد: دوماً، اتهام پنهان کاری چین، بی اساس است. مکرراً درباره تقویم زمانی تعاملات مفصل میان چین و آمریکا صحبت کرده ایم. بعد از شیوع این ویروس، چین فوراً آن را به سازمان جهانی بهداشت گزارش داد، توالی ژنتیکی آن را در اختیار سایر کشورها قرار داد و با افراد متخصص در زمینه جلوگیری از بیماری های همه گیر و مهار آن در سطح جهان همکاری کرد و بازخورد مثبتی هم از جامعه بین الملل دریافت کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: سوم، بدنام سازی چین اقدام جالبی نیست. ویروس، مرز، نژاد و نظام اجتماعی نمی شناسد. همه کشورها باید حقوق افراد برای زندگی و سلامت را در اولویت قرار دهند.

کرونای جدید یکی از 7 نوع ویروس شناخته شده کرونا است که باعث ایجاد بیماری در انسان می شود.

4 گونه از این نوع ویروس ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می کنند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری های حاد تنفسی می شوند که در مواردی به مرگ منجر می شود.

سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از 121 هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را همه گیر جهانی بیان نمود.

جدیدترین آمار و ارقام مربوط به شیوع کرونا حاکی از ابتلای یک میلیون و 518 هزار و 773 نفر از مردم سراسر جهان به کرونا و مرگ 88 هزار و 505 نفر بر اثر ابتلا به این ویروس می باشد.

آمریکا همچنان بیشترین تعداد مبتلایان در جهان را دارد و اسپانیا با 148 هزار و 220 مورد ابتلا و 14 هزار و 792 مورد فوتی در جایگاه دوم و ایتالیا با 139 هزار و 422 مورد ابتلا و 17 هزار و 669 مورد فوتی در جایگاه سوم کشورهای جهان با بیشترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shirgahnews.ir شناسه مطلب: 119

به "چین: دانشمندان باید بگویند کرونا از کجا آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: دانشمندان باید بگویند کرونا از کجا آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید